CHP adayı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart seçimlerinde %51.09 oy alarak İstanbul Belediye Başkanı oldu. 2029'a kadar görevde olacak İmamoğlu'nun hayatı ve siyasi geçmişi merak ediliyor.

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan disipline sevk edildi CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan disipline sevk edildi

Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu, 1970 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde doğdu. Trabzon Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun oldu ve ardından aynı üniversitede İnsan Kaynakları Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. Öğrencilik yıllarında amatör futbol oynayan İmamoğlu, Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü'nde yöneticilik yaptı.

1992 yılında, yüksek lisans öğrencisiyken aile şirketinde çalışmaya başlayan İmamoğlu, zamanla grup şirketlerinin yönetimini üstlendi ve konut ile kentsel planlama projeleri yürüttü. Bu süreçte yerel siyasetten kaynaklanan sorunlarla karşılaştıkça, siyasete girme kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kimdir? İmamoğlu kaç yaşında?

CHP ile Siyasi Kariyeri

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katılan İmamoğlu, Beylikdüzü İlçe Örgütü'nün üyesi oldu ve o yıl yapılan yerel seçimlerin ardından CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na seçildi. Beş yıl boyunca ilçe örgütünü büyüten İmamoğlu, 2013 sonunda ön seçimle CHP Beylikdüzü Belediye Başkan adayı gösterildi ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı oldu.

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı Dönemi

2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak görev yapan İmamoğlu, ilçenin sosyal yaşamında, altyapı hizmetlerinde ve yaşam standartlarının yükseltilmesinde birçok projeyi hayata geçirdi. Bu başarılar, Beylikdüzü sakinlerinin, medyanın, akademik camianın ve parti üst yönetiminin dikkatini çekti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP, Ekrem İmamoğlu'nu Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi. Kısa bir sürede etkili bir kampanya yürüten İmamoğlu, yüzde 48.82'lik oy oranıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Ancak Ak Parti'nin itirazları sonucunda Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İBB Başkanlığı seçimlerini iptal etti ve 23 Haziran 2019'da seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bu seçimlerde yüzde 54.2'lik oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen İmamoğlu, 27 Haziran 2019'da mazbatasını alarak göreve başladı.

2024 Yerel Seçimleri ve Sonraki Dönem

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde yüzde X oy oranı ile ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Ekrem İmamoğlu, görevine devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan İmamoğlu, 1988 yılından beri İstanbul'da yaşamaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi