Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nın C kapısı polis kontrol noktasına 6 Şubat 2024’de yapılan silahlı saldırıda öldürülerek etkisiz hale getirilen teröristlerden Pınar Birkoç’un ablası Necmiye Birkoç, saldırıdan sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Necmiye Birkoç ve avukatı hazır bulundu.

Alanya’da Belarus uyruklu turist sahilde *lü bulundu Alanya’da Belarus uyruklu turist sahilde *lü bulundu

Sanık: Katılmak İstemediğim Mahkemeye Gitmek Suç Değil

Duruşmada savunma yapan Necmiye Birkoç, suçlamaları reddederek, "Sabah mahkemeye geldim. Bu benim en doğal hakkım değil mi? Katılmak istemem suç teşkil etmez" dedi. Kendisine yöneltilen suçlamaların yalan beyanlarla yapıldığını savunan Birkoç, geçmişine dair olumlu unsurların göz ardı edildiğini ifade etti.

Kardeşimin Eylemlerinden Sorumlu Tutulamam

Devamında, kardeşi Pınar Birkoç'un eylemlerinden dolayı kendilerinin suçlanmasını reddeden Necmiye Birkoç, "Sırf kardeşiz diye onun yaptığından biz sorumlu tutulamayız" diye konuştu. Ayrıca, kendisine yöneltilen suçlamaların dayanaksız olduğunu belirtti ve tahliyesini talep etti.

Böyle Bir Şey Yapacak Olsam Anlardınız

Olayla hiçbir ilgisi olmadığını savunan Necmiye Birkoç, "Böyle bir şey yapacak olsam benim hal ve hareketlerimden anlardınız" şeklinde konuştu. Tahliyesini istediğini ve kendisine yöneltilen iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.

Dosyası Ayrılarak Yargılanacak

Mahkeme heyeti, Necmiye Birkoç'un tutukluluk halinin devamına karar verirken, dosyasının ayrılarak yargılanmasına hükmetti. Diğer sanıkların duruşması ise ileri bir tarihe ertelendi.

Olayın Geçmişi

6 Şubat tarihinde İstanbul Adalet Sarayı'nın C kapısında gerçekleşen silahlı terör saldırısında polislerle çatışmaya giren teröristlerden Pınar Birkoç etkisiz hale getirilmişti. Saldırıda 3 polis memuru ve 6 kişi yaralanmış, bir vatandaş hayatını kaybetmişti.

Ölen Teröristin Duruşmasına İlgisi

Teröristin ablasının duruşmada bulunması ve olayın duruşma öncesine denk gelmesi dikkat çekmişti. Bir kısım görevlilerin rehin alınması amaçlanırken, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu saldırganlar etkisiz hale getirilmişti.

Kaynak: İHA