İsrail askerlerinin 15 Aralık'ta Gazze Şeridi'nde "yanlışlıkla öldürdüğü" açıklanan 3 İsrailli esirin katledilmesine ilişkin yapılan ön soruşturmada, ilginç bir detay ortaya çıktı. Soruşturmanın sonuçlarına göre, İsrail askerlerine "savaşabilen erkekleri öldürme emri" verildiği tespit edildi. 7 Ekim'den bu yana devam eden İsrail saldırılarından biri olarak kaydedilen olay, Gazze'nin Şucaiyye bölgesinde gerçekleşmişti.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) 828. Tugayı tarafından yürütülen soruşturmada, Şucaiyye bölgesindeki askerlere olay gününde özel bir emir verildiği ifade edildi. Bu emre göre, askerlere "kendilerine yaklaşan, savaşma yaşındaki tüm erkeklere ateş açma emri" verilmişti. Soruşturma açıklamasında, bu emrin, askerlerin bir gün önce sivil kıyafetli kişiler tarafından saldırıya uğraması nedeniyle alındığı belirtildi. Ancak bu emir, 15 Aralık'ta gerçekleşen olayda yanlışlıkla 3 İsrailli esirin öldürülmesine yol açtı.

Harris Biden'ın Gazze'deki acil ateşkes çağrısını yineledi Harris Biden'ın Gazze'deki acil ateşkes çağrısını yineledi

NE OLMUŞTU?

15 Aralık'ta İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği saldırıda yanlışlıkla öldürülen 3 İsrailli esirle ilgili olarak İsrail ordusunun yaptığı açıklamada, Şucaiyye'deki çatışmalar sırasında ordu güçlerinin 3 İsrailli rehineyi yanlışlıkla tehdit olarak tanımladığı ve sonuç olarak askerlerin ateş açtığı belirtilmişti. Ancak olayın ardından cesetlerin kimliklerindeki belirsizlik nedeniyle ayrıntılı incelemenin yapıldığı ve cesetlerin Yotam Haim, Samer Talalka adlı esirlerle ailesinin adının açıklanmasını istemediği bir esire ait olduğunun belirlendiği ifade edilmişti.

Kaynak: Haber Merkezi