İsrail Savaş Kabinesi, Hizbullah’ın güney Lübnan’dan attığı roketler sonucunda çıktığı iddia edilen yangınları görüşmek üzere toplanacak. Bu yangınlar, İsrail’in kuzey cephesinde önemli gelişmelerin yaşanmasına neden oldu.

İsrail gazetesi Maariv’in haberine göre, İsrailli Bakan Benny Gantz’ın talebi üzerine Savaş Kabinesi toplanacak. Toplantının akşam saatlerinde gerçekleşeceği bildirildi.

Maliye Bakanı’nın Açıklamaları

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Artık konuşma değil, eylem zamanı.” ifadesini kullandı.

İtalya Parlamentosunda Özerklik Tartışması Yumruklu Kavgaya Dönüştü İtalya Parlamentosunda Özerklik Tartışması Yumruklu Kavgaya Dönüştü

Ulusal Güvenlik Bakanı’nın Ziyareti ve Açıklamaları

Öte yandan, İsrail’de aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Lübnan sınırındaki Kiryat Shmona adlı İsrailli yerleşim birimini ziyaret etti. Ben Gvir, Hizbullah’ın roket ve insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği saldırılar sonucu kuzey İsrail ormanlarını kasıp kavuran yangınlara yanıt olarak “Lübnan’daki Hizbullah kalelerinin yakılması ve yok edilmesi” çağrısında bulundu. Ayrıca, “Artık İsrail ordusunun görevi Hizbullah’ı yok etmektir.” dedi. Bu açıklamalar, İsrail’in Hizbullah’a karşı tutumunu daha da sertleştireceğinin bir göstergesi olabilir.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR