İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün düzenlenen kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırıların ağır bedelleri olduğunu belirtti. Netanyahu, "Ancak savaşmaya devam etmekten başka bir seçeneğimiz yok" dedi.

Saldırılar sırasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden İsrailli askerlerin sayısının 152 olduğu açıklandı. Ancak gerçek ölü sayısının daha yüksek olabileceği, İsrail'in doğru rakamları paylaşmadığına dair belirtiler bulunuyor. Netanyahu, çeşitli noktalarda düzenlenen protestolar sonucunda aldığı kararlar nedeniyle tepki çekti ve istifaya çağrıldı. Kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki duruma değinen Netanyahu, "Bu savaşın bize ağır bedeller ödettiğini biliyoruz, ancak savaşmaya devam etmekten başka çaremiz yok" ifadelerini kullandı.
 

İSRAİL EGEMEN BİR ÜLKE

ABD Başkanı Joe Biden ile dün gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Netanyahu, Biden'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde çatışma ile ilgili kararı yumuşatmak için sergilediği tutumu takdir ettiğini belirtti. Netanyahu, "Biden'a ne kadar sürerse sürsün tam zafer elde edene kadar savaşacağımızı söyledim. ABD bu tavrımızı anlıyor" şeklinde konuştu. Lübnan'da Hizbullah'a karşı düzenlenen saldırı planlarına ilişkin çıkan haberlere cevap veren Netanyahu, ABD'nin İsrail'i bu operasyondan vazgeçirdiği iddialarını yalanladı. "ABD'nin bölgede operasyon yapmamızı engellediği yönünde haberler var. Bu doğru değil. İsrail egemen bir ülke. Savaşla ilgili kararlarımız dış baskılara değil, operasyonel değerlendirmelerimize dayanmaktadır" dedi.

Gelecekteki potansiyel rakibi olarak görülen Ekonomi Bakanı Nir Barkat ise Netanyahu hükümetine eleştirilerde bulundu. Barkat, "Askerlerimizi tehlikeye atmamız ve onları bombalanmamış evlerin içine göndermemiz kabul edilemez. En iyi dostlarımızdan dahi gelse, herhangi bir dış baskıya teslim olmak, bedelini ağır ödediğimiz vahim bir hatadır" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA