ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi liderleri, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Kongre'nin ortak bir toplantısında konuşma yapmaya davet etti. Eğer konuşma gerçekleşirse, Netanyahu, ABD Kongresi'nde en çok hitap eden yabancı lider unvanını alacak. Netanyahu, ABD Kongresi'nde üç kez konuşma yapmış olan Winston Churchill'i geride bırakacak.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Demokrat Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Senato Cumhuriyetçi Lideri Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi Demokrat Lideri Hakeem Jeffries; İsrail Başbakanı Netanyahu'yu Kongre oturumunda konuşma yapmak üzere resmi bir davet mektubu kaleme aldı.

Mektupta, "Kalıcı ilişkimizi geliştirmek ve Amerika'nın İsrail ile dayanışmasını vurgulamak için sizi İsrail hükümetinin demokrasiyi savunma, terörle mücadele ve bölgede adil ve kalıcı bir barış tesis etme vizyonunu paylaşmaya davet ediyoruz" denildi. Ancak konuşma için bir tarih belirtilmedi.

Gerginlik Döneminde Netanyahu'nun Konuşması

Temsilciler Meclisi Başkanı Johnson, İsrailli liderin Gazze'deki savaşı ele alış biçimi nedeniyle Başkan Joe Biden yönetimiyle gerginliğin arttığı bir dönemde, yakında Kongre'nin ortak bir toplantısında konuşma yapacağını açıklamıştı. Mike Johnson, Demokrat liderler mektubu imzalasa da imzalamasa da Netanyahu'yu davet edeceğini ifade etti.

Çin Hassas Yüz Hareketlerine Sahip İnsansı Robotlar Geliştiriyor Çin Hassas Yüz Hareketlerine Sahip İnsansı Robotlar Geliştiriyor

Netanyahu, Churchill'i Geçiyor

Yabancı liderlerin Kongre'nin ortak toplantılarına hitap etmeleri genellikle ABD'nin en yakın müttefikleri ya da dünyanın önde gelen isimleri için mümkün olabiliyor. Netanyahu, daha önce bu tür üç konuşma yapmış olmasına rağmen, en son 2015 yılında olmak üzere, daha önce bu tür üç konuşma yaptı. Bu konuşma Netanyahu'yu Kongre'nin ortak toplantılarına dört kez hitap eden ilk yabancı lider yapacak. Netanyahu'dan sonra en çok konuşmayı üç defa ile Britanya Başbakanı Winston Churchill yapmış olacak.

Kongre'ye hitap daveti, Biden'ın İsrail'in rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Gazze'de ateşkes önerdiğini söylediği ve Hamas'ı yeni teklifi kabul etmeye çağırarak çatışmayı sona erdirmenin en iyi yolunun bu olduğunu söylediği gün duyuruldu.

Kaynak: Haber Merkezi