İran'ın Londra Büyükelçisi Netanyahu'nun Batı'yı Orta Doğu'da bir çatışmaya çekmeyi amaçladığını dile getirdi.

İran'ın Londra'daki en üst düzey diplomatı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Batı'yı Orta Doğu'da geniş kapsamlı bir savaşa çekmeyi hedeflediğini ifade etti. Sayid Mehdi Hüseyini Metin, bu durumun sonuçlarının "tahmin edilemez derecede büyük olacağını" vurguladı.

İran'ın Londra'daki Maslahatgüzarı Sayid Mehdi Hüseyini Metin, ayrıca "İsrail'in bir saldırıya yanıt vermesi durumunda, İran'ın daha güçlü ve ağır bir karşılık vereceğini" belirtti. Metin, The Guardian'a yaptığı açıklamada, İran'ın, İsrail'in 1 Nisan'daki konsolosluk saldırısına yanıt olarak beklemesine değinerek, "Siyonist rejimin bir sonraki hatasına karşılık vermek için 12 gün beklemeyeceğini" ifade etti. Saldırgan rejimin eylemlerini gözlemledikten sonra karar vereceklerini belirtti.

Heyelan 6 Köyü Vurdu; 300'den Fazla Kişi Toprak Altında Kaldı Heyelan 6 Köyü Vurdu; 300'den Fazla Kişi Toprak Altında Kaldı

İran'ın sivil hedeflere saldırmayacağını vurgulayan Metin, "İsrail'in açıkça nükleer bir devlet olduğunu" ancak kendilerinin nükleer silah üretmeyeceğini söyledi. Batı'nın Orta Doğu'da güvenilirliğini kaybettiğini ifade eden Metin, bu durumun sonunda ABD'nin bölgeden çekilmesine yol açabileceğini belirtti. Metin, bölgedeki barışın sadece bölgesel güçler tarafından sağlanabileceğini savundu.

Netanyahu'nun amacının Batılı güçleri Orta Doğu'da bir savaşa sürüklemek olduğunu belirten Metin, "Batılı ülkelerin mantıklı aktörler olduğunu ve Netanyahu'nun hedeflerine kapılmayacaklarını kanıtlamak için önemli bir fırsatları olduğunu" söyledi.

Kaynak: Kardelen Özdemir