İran’da 14. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy verme işlemi başladı. Ülke genelinde 59 binden fazla sandık kuruldu ve 61 milyon 452 bin 321 seçmenin oy kullanması bekleniyor. Halk, yerel saatle 08.00’de oy kullanmaya başladı.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, başkent Tahran’da bulunan İmam Humeyni Hüseyniyesi’nde oyunu kullandı. Basın mensupları önünde yaptığı açıklamada, seçimlerin İran İslam Cumhuriyeti’nin onuru ve gururu için önemli olduğunu vurguladı. Hamaney, halkı sandıklara gitmeye ve oy kullanmaya davet etti.

Donald Trump mitingde silahlı saldırıya uğradı! Donald Trump mitingde silahlı saldırıya uğradı!

Seçimlere Katılım Çağrısı Yapıldı

Hamaney, kararsız seçmenlere seslenerek, seçimlere katılımın İran İslam Cumhuriyeti’nin sürekliliği ve sağlamlığı için gerekli olduğunu belirtti. Oy kullanmanın kolay ve önemli bir eylem olduğunu ifade eden Hamaney, halkın seçimlere katılmasının ülkenin geleceği için kritik olduğunu söyledi.

Oy verme işlemi 18.00’de sona erecek 

Oy verme işlemi 18.00’de sona erecek ve seçim sonuçları cumartesi günü açıklanacak. 14. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muhafazakar cepheden Said Celili, Muhammed Bakır Kalibaf ve Mustafa Purmuhammedi ile Reformist cepheden Mesut Pezeşkiyan aday olarak yarışıyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 19 Mayıs’ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, Anayasayı Koruyucular Konseyi toplantısında seçimlerin 28 Haziran’da yapılmasına karar verilmişti.

Kaynak: İHA