Irak'ın kuzeyinde yer alan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Süleymaniye kentinde Kormor Gaz Sahası'na insansız hava aracıyla (İHA) saldırı gerçekleştirildi.

Uluslararası Adalet Divanı İsrail kararını açıkladı Uluslararası Adalet Divanı İsrail kararını açıkladı

Saldırı sonucunda 4 Yemenli işçi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı. Çemçemal ilçesine bağlı Kadir Kerem kasabasında yer alan gaz sahası, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli enerji şirketi Dana Gas tarafından işletiliyor.

İnsansız Hava Aracı ile Saldırı

Çemçemal Kaymakamı Remk Ramazan, saldırıda Yemenli 4 çalışanın öldüğünü doğruladı ve 2 kişinin de yaralandığını söyledi. Kaymakam, saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğine dair henüz net bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. İHA'nın gaz sahasındaki petrol depolama alanına isabet ettiği ve büyük bir hasara yol açtığı ifade edildi.

Gaz Üretimi ve Elektrik Üretimi Etkilendi

Saldırının ardından IKBY'deki gaz üretimi durdu ve elektrik üretimi 2 bin 500 megavat kadar azaldı. IKBY Elektrik ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ekipleri, enerji santrallerine gaz tedarikinin yeniden başlatılması için çalışmalarını sürdürüyor.

IKBY Başkanı Saldırıyı Kınadı

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, saldırıyı sert bir şekilde kınadı ve Irak federal hükümetinin bu tür saldırıların tekrarlanmaması için üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguladı. Barzani, saldırının Irak'ın huzur ve istikrarını tehdit ettiğini belirtti ve sorumluların yakalanarak adalete teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

ABD'den Saldırıya Kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaparak, ABD'nin bu saldırıyı şiddetle kınadığını ve ölenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediğini belirtti. Miller, bu tür saldırıların Irak'ın egemenliğine bir hakaret olduğunu ve sorumluların adalete teslim edilmesi gerektiğini vurguladı. ABD'nin Irak hükümeti ve IKBY ile Irak'ın güvenliği, istikrarı ve egemenliğini desteklemek için çalışmaya devam edeceği de belirtildi.

Kaynak: İHA