İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı (İBB) İstanbul Planlama Ajansı (İPA), "İstanbul'da Anne Olmak" başlığı altında yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, Anneler Günü öncesi gerçekleştirilen araştırmanın detayları paylaşıldı.

İstanbullu Annelerin Durumu: Çalışma ve Yaşam Memnuniyeti

Araştırma sonuçlarına göre, İstanbul'da yaşayan annelerin %66,9'u ev hanımı, %33,1'i ise çalışıyor. Değerlendirmeler, 10 üzerinden yapıldı ve çalışan annelerin yaşam memnuniyeti 4,4, ev hanımlarının ise 4,6 olarak belirlendi.

Araştırma kapsamında şu verilere de yer verildi:

Meteoroloji uyarıyor: Hangi kentlerde sağanak bekleniyor? Meteoroloji uyarıyor: Hangi kentlerde sağanak bekleniyor?

Annelerin Gündemindeki Öncelikler ve Sorunlar

Son üç ayda, İstanbul'daki annelerin öncelikli gündem maddeleri incelendi. Bu süre zarfında, ekonomik sorunlar %52,2 ile en çok öne çıkan konu oldu. Onu %17,8 ile 31 Mart yerel seçimleri izledi. Ekonomik sıkıntılar altında, annelerin sadece %39'u her iki günde bir etli yemek yiyebildiğini belirtti. Ayrıca, annelerin %33,6'sı yeni kıyafet alabileceklerini, %30,7'si ise yılda bir haftalık tatil yapabileceklerini düşündüklerini ifade etti.

Yerel Yönetimlerin Rolü: Ailelere Destek

İPA, araştırma sonuçlarına dayanarak yerel yönetimlerin annelere ve ailelere yönelik desteklerinin artırılması gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu hizmetlere de değinildi:

"Yerel yönetimler, annelere yönelik tasarladıkları sosyal destek programları aracılığıyla ailelerin günlük yaşamını kolaylaştırmayı ve refahını artırmayı hedeflemelidir. İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbullu annelerin yaşamını kolaylaştırmak amacıyla sunduğu hizmetler; İBB'nin 'Yenidoğan Destek Paketi'nden 28 bin 788 anne, 'Yuvamız İstanbul Hizmeti'nden 10 binden fazla anne ve 'İstanbul Bebek Projesi'nden 5 bin 713 anne faydalandı. Toplam 69 bin 607 'Anne-Bebek Destek Paketi' ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı. 'Anne Kart' uygulamasıyla 0-4 yaş çocuk anneleri, İstanbul'da ücretsiz toplu taşıma hakkı kazandı ve kullanımı giderek artıyor."

Kaynak: ANKA