İnsanların yaşamları boyunca, genellikle yalnızca iki kez diş çıktığı düşünülse de, yeni bir ilaçla üçüncüsünün mümkün olabileceği belirtiliyor.

Bilim insanları, dişlerin yeniden büyümesini sağlayabilecek bir ilacın geliştirilmesi konusunda önemli adımlar atıyor. 2025 Temmuz'unda başlaması planlanan klinik denemeler, ilacın 2030'a kadar diş hekimlerinin kullanımına sunulması umuduyla gerçekleştirilecek.

Dişlerin yeniden çıkmasını sağlayacak bir ilacın dünyada bir ilk olacağı belirtilirken, Japonya'daki Tıbbi Araştırma Enstitüsü Kitano Hastanesi, doğum öncesi genetik veya gelişimsel etkilerden kaynaklanan "doğuştan faktörler" nedeniyle yetişkin dişlerinin tamamı eksik olan hastalar için tedavi edici bir ilaç geliştirmeyi amaçlıyor. Anodonti hastalığına sahip bireylerin, doğal dişleri bulunmamaktadır. Bu durum genellikle saç, tırnak, diş, deri ve bezlerdeki kusurlar gibi diğer genetik durumlarla birlikte ortaya çıkar.

Çin Hassas Yüz Hareketlerine Sahip İnsansı Robotlar Geliştiriyor Çin Hassas Yüz Hareketlerine Sahip İnsansı Robotlar Geliştiriyor

Yıllardır ilaç üzerinde çalıştıklarını belirtti

Tıbbi Araştırma Enstitüsü Kitano Hastanesi'nin diş hekimliği ve ağız cerrahisi bölümünün başkanı Dr. Katsu Takahashi, yıllardır ilaç üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Araştırma ekibi, fareler ve gelincikler üzerinde yaptıkları çalışmalarda dişlerin yeniden büyümesini sağladı. Umut verici sonuçlar, 2021 yılında Nature dergisinde yayımlandı.

Diş büyütme ilacı dişleri yeniden kazanma şansı sunabilir

Dr. Takahashi, diş büyütme ilacının protez ve implantların yanı sıra bireylere doğal dişlerini yeniden kazanma şansı sunabileceği bir geleceği öngördü.

Kaynak: Haber Merkezi