İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınarak yerine kayyum atanmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, kayyum atamalarının demokrasiyi zedelediğini ve halkın demokrasiye olan inancını kırdığını belirtti.

'Kayyum Süreci İnsanların İnancını Kırıyor'

Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a yaptığı tebrik ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, kayyum sürecine dair endişelerini dile getirdi. İmamoğlu, 'Ne yazık ki bugün yine bir kayyum haberiyle ilgili süreci takip ediyoruz. Öncelikle bu tür ortamların oluşmasında kullanılan yöntem ve metotlar, insanların demokrasiye olan inancını kırıyor' dedi.

'Meclis'in Yetkileri Gasp Ediliyor'

İmamoğlu, 2014 yılında başlayan ve henüz sonuçlanmamış bir davanın gerekçe gösterilerek alınan bu kararın, yerel yönetimlerin işleyişini sekteye uğrattığını vurguladı. 'Kanun gereği orada bir Meclis var ve o Meclis, başkan vekilini seçer ve yoluna devam eder. Ancak kayyum atama süreci ve ardından Meclis’in yok sayılması süreci, insanların güvenini ve inancını kırıyor' diye konuştu.

'Kayyum Yerel Demokrasiyi Yaralıyor'

İmamoğlu, kayyum uygulamalarına karşı olduğunu ve bunun yerel demokrasiyi ciddi şekilde yaraladığını belirtti. 'Bu tür ortamlarda, kayyum denen garabete başından beri karşı olan birisiyim. Bu konunun gerçekten yerel demokrasiyi çok yaraladığını, insanların oy kullanırken nasıl ona sahip çıktığını bilen birisi olarak, demokrasiden kopardığını düşünüyorum' ifadelerini kullandı.

Hakkari'ye Kayyum Atandı: Belediye Başkanı Gözaltında Hakkari'ye Kayyum Atandı: Belediye Başkanı Gözaltında

'Yargı Sürecini Yakından Takip Ediyorum'

Karar alıcıların ve yargı mensuplarının çok hassas davranması gerektiğini söyleyen İmamoğlu, yargı sürecini yakından takip ettiğini belirtti. 'Bu yönde karar alıcıların yargıyı ve hukuku uygulayan insanların çok hassas olmalarını diliyorum. Yargı sürecini de yakından takip ediyorum. Sürece göre, tekrar kamuoyuna mutlak fikirlerimi de paylaşacağım' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile bir araya geliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile bir araya geliyor

Diyarbakır Valiliği Kentte Eylem Yasağı Getirdi Diyarbakır Valiliği Kentte Eylem Yasağı Getirdi

'Kayyum Meselesi Milletin Zihninden Uzaklaşmalı'

İmamoğlu, her koşulda kayyum meselesinin milletin zihninden uzaklaşması gerektiğini ifade etti ve 'Hukukun ve kanunun en doğru şekilde uygulanmasını diliyorum' sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Özgür Özel'den Hakkari Belediyesi'ne Kayyım Atanmasına Sert Tepki Özgür Özel'den Hakkari Belediyesi'ne Kayyım Atanmasına Sert Tepki

Kaynak: ANKA