İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar'daki halk buluşmasında sert sözlerle seslendi. Rakibi Murat Kurum ve atanmış bakanlar hakkında eleştirilerde bulunan İmamoğlu, “İçişleri Bakanı'na buradan sesleniyorum: Dönsene Ankara'ya... Pazar günü seçim güvenliğini sağlayacak olan kişi, İçişleri Bakanı. Adalet Bakanı, adaleti sağlayacak, hukuku sağlayacak... Ekrem İmamoğlu üzerinden yaptıkları işlere bak. Kumpas videoları üzerinden savcılık yapıyorlar... Utanmaları da yok. Bu kardeşiniz, bir milim geri adım atmayacak, Niye biliyor musunuz? Doğru yıkılmaz. Doğru yıkılmaz. Doğru yıkılmaz. İşinize bakın” diye konuştu.

İlçe Turunda İmamoğlu ve Adaylar

İstanbul'un çeşitli ilçelerinde tur düzenleyen İBB Başkanı, CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Alaattin Köseler ile birlikte Beykoz'da vatandaşlarla buluştu. Çekmeköy ve Üsküdar'daki halk buluşmalarına da katılan İmamoğlu, adaylarıyla birlikte seçim öncesinde halkın desteğini aldı.

Başkan Vahap Seçer, yeni ilçe başkanlarını ziyaret etti Başkan Vahap Seçer, yeni ilçe başkanlarını ziyaret etti

245C0Ead 6D99 43Dc 8C1B 9C08Babbcea3 W

Ekonomi ve Sosyal Politikalara İlişkin Söylemler

Halka hitap eden İmamoğlu, geçmiş dönemlerde uygulanan ekonomik politikaların halkı zor durumda bıraktığını belirtti. Emekli maaşlarının yetersizliğine dikkat çeken İmamoğlu, "Bunlar, emekliyi, yani başımızın tacı olması gereken büyüklerimize, ne yazık ki tarihin en derin mahrumiyetini yaşattılar. 10 bin lira maaş ne demek? 10 bin lira? 2002 yılında, bunlar iktidar olduğunda, o dönemin asgari ücretine göre hesaplarsak, şu anda en düşük emekli maaşı 25 bin lira olmalı. 25 bin lira nere, 10 bin lira nere? Bunlar ekonomiyi perişan ettiler." şeklinde konuştu.

Hizmet ve Projelerin Sunumu

İBB'nin gerçekleştirdiği projeleri anlatan İmamoğlu, Üsküdar'daki Kent Lokantası'nın önemini vurguladı. Vatandaşların yoğun ilgisini çeken bu tesisin halka hizmet ettiğini belirten İmamoğlu, "Üsküdar’da, 1 sene önce açtığımız Kent Lokantası’ndan 226 bin 950 kişi faydalandı. Bu, Kent Lokantasını küçümseyen, dersine çalışmamış o ithal aday var ya, ithal aday, ah bunu bir anlayabilse. Birkaç gün sonra, mühür size gelecek. Elinizde mühür olacak. Mührü doğru yerde kullanacaksınız. Bu kullanacağınız mühür, sizlerin geleceği. En önemli kararın onayı olacak." dedi.

Siyasi Eleştiriler ve İç Politika

İmamoğlu, siyasi rakiplerini eleştirirken, Ankara'dan atanmış bakanların İstanbul siyasetine müdahalesini eleştirdi. Halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, "Bunları ne yapacağız? Allah'ın izniyle, 31 Mart'tan bir gün sonra, onları misafirperverlikle ağırlayıp, sandık tutanaklarını tutup, aradaki farkı yukarıya tırmandırdıktan sonra, ‘Hadi bakayım Ankara'ya. Hadi bakayım Ankara'ya…’ Bu millet, size 10 ay önce oy verdi. Hangi vaadinizi tuttunuz? Hani mülakat kalkacaktı. Kalktı mı? Gidin kaldırın kardeşim. Hani polislerin 3600 ek göstergesi çıkacaktı. Çıktı mı? Emeklinin hakkını verdiniz mi? Enflasyon düştü mü? E gidin işinizi yapın. Millet, işinizi yapın diye size oy verdi. Ama onların işi gücü Ekrem. Sabah kalkıyor Ekrem, akşam yatıyor Ekrem. Allah bilir rüyasında da Ekrem'i görüyor. Kim görüyor anladınız mı? Niye gülüyorsunuz? Anladınız. Peki. Ben onu demek istememiştim ama olsun. 31 Mart'a 4 gün kaldı. Bugünü saymıyoruz. Çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi. Yani şu var ya; 1, 2, 3, 4, 5… 8. Onun gibi bir şey. Ama benimki gerçek. 4 gün. Pazarı da sayarsak 5. Ben onu bir gün bulup, 65 adım attıracağım ona." ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA