İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, "Farklı illerden gelen seyyar seçmenlere toplu bir şekilde oy kullandırılıyor" iddiasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, söz konusu iddiaların doğru olmadığı vurgulandı.

Anayasa ve Seçme Hakkı

Açıklamada, Anayasa'nın 67. maddesinin detaylarına yer verildi. Bu maddeye göre, her Türk vatandaşının seçme ve halkoylamasına katılma hakkı bulunmaktadır. Ayrıca, seçme hakkının bazı istisnaları da belirtilmiştir. Bunlar arasında, silahaltında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrencilerin ve ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin oy kullanamayacağı ifade edilmiştir.

Polis ve Jandarma Personeli de Oy Kullanabilir

Açıklamada, polis ve jandarma gibi rütbeli askerlerin de oy kullanabileceği belirtildi. 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde bazı bölgelerde görevli olan kolluk kuvveti ve rütbeli askerlerin oy kullanması manipüle edildiği yönündeki iddialara da açıklık getirildi.

Güvenlik Personellerinin Oy Kullanma Süreci

Bahse konu güvenlik personellerinin oy kullanacakları okullara ulaşımının güvenliği sağlandığı ve bu personellerin sadece seçmen kayıtlarının olduğu bölgelerde oy kullandıkları ifade edildi. İddiaların aksine, bölgelerde mükerrer oy kullanma veya seçim güvenliğine ilişkin herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığı belirtildi.

Göç Müzesi Olacakken TÜGVA Kıraathanesi Oldu Göç Müzesi Olacakken TÜGVA Kıraathanesi Oldu

Kaynak: Haber Merkezi