İktidar partisi uzun süredir düşük emekli maaşlarına yönelik artış taleplerine yanıt vermedi. Ancak ulaşım, tarım kredi marketleri, GSM operatörleri, sinema ve tiyatrolarda özel indirimlerin başlatılacağına dair açıklamalarıyla tepki çekti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne Eski Ensar Vakfı Muğla Şube Başkanı'nın Dekan Atamasına Öğrencilerden Protesto Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne Eski Ensar Vakfı Muğla Şube Başkanı'nın Dekan Atamasına Öğrencilerden Protesto

Emekliler: İndirim Değil, Maaşlara Zam Talebi

Emekliler, geçinememe sorunlarını dile getirerek, indirim yerine maaşlara zam taleplerini yineledi. ANKA Haber Ajansı'na konuşan emekliler, sıkıntılarını ve taleplerini paylaştı.

"Yerlerimi Ayırttım, Amerika Yolcusuyum... Karayipler'e Gideceğim..."

Emekli Haydar Yordam, "Şu anda bir ekmeğe muhtaç durumdayız. 'Emekliye tiyatroda, havaalanında indirim var' gibi söylemler insafsızca. Emekli ekmek derdinde, günü kurtarma derdindeyiz. Bayramda mutlaka bir plan yaptım. Washington'da yerimi ayırttım. Amerika yolcusuyum... Karayipler'e gideceğim. Ancak 200 kilometre uzakta memleketim var, oraya gidemiyorum. Bayramda neyi ayıracaksın da gideceksin?" şeklinde konuştu.

"Emekli, 10 Bin Lira Maaş İle Nereye Gidebilir?"

Emekli Selma Çanalp ise özel uçak bileti indirim müjdesine, "Emekliler için mümkün değil. Anca yeme içme ihtiyaçları karşılanabiliyor. Giysi bile alınmıyor. Tarım Kredi Kooperatifleri'nde indirim falan yok. Her şey çok fena. Emekli, 10 bin lira maaşla nereye gidebilir?" şeklinde yanıt verdi.

"Kimsenin Kimseye İkram Edecek Tatlısı Bile Yok"

Emekli Nurdan Avcı, "Biraz yan gelirlerim olduğu için seyahat edebilirim. Ama sadece emekli maaşım olsa asla buraya bile gelemem, çok zor. Emeklilerin akraba ziyaretlerini bile zor yaptıklarını düşünüyorum. Çünkü kimsenin kimseye ikram edecek tatlısı bile yok. Tatlı kilosu 500 lira olmuş" şeklinde konuştu.

"Emeklinin Parası Mı Var Da Uçağa Binsin, Gezsin"

Başka bir emekli vatandaş ise, "Kendimi çok zor geçindiriyorum. Emeklinin parası mı var da uçağa binsin, gezsin. Alışveriş yapamıyoruz. 600 liraya kıyma mı alabileceğiz?" diyerek tepkisini dile getirdi.

Kaynak: ANKA