İklim Değilikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı Çevre Mühendisi Özlem Kılıçarslan

İklim projeleri artık stratejik planlamaya giriyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı Çevre Mühendisi Özlem Kılıçarslan, “Daire Başkanlığı olarak şu anki stratejik plan çalışmalarımıza da hem bu uygulamaları, hem diğer iklim değişiklikleri mücadele ve uyum çalışmaları ile planlarımızı dahil edeceğiz” dedi.

Photo 2024 05 29 07 07 05

YANGIN ÇIKMADAN SÖNDÜRÜLMELİ YANGIN ÇIKMADAN SÖNDÜRÜLMELİ

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanlığı olarak ya da benim mesleki olarak bizim buradaki görevimiz artık kapımıza dayanan iklim krizi ile ilgili planlamalar yapmak. Antalya iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek şehirlerden biri. Biz bu mücadelemizde şehir olarak, belediye olarak neler yapabiliriz? Bu verileri diğer dairelere ya da diğer kurum ve kuruluşlarla nasıl değerlendirip yaygınlaştırabiliriz, neler yapmalıyız sorusuna yanıt arıyor, veriler hazırlıyoruz. 
Çevre bilincinin gelişmesiyle birlikte, iklim kriziyle birlikte yaşayacak olan yeni nesil ile çalışmalar yapılıyor mu, örneğin okullara gidilip öğrencilere anlatılıyor mu?
Evet, böyle bir çalışmamız var. Bunun yanında Akdeniz Üniversitesi ile de çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi‘nde bio çeşitlilik farkındalığına ilişkin orada endemik türlerin keşfedilmesi, doğa sevgisinin aşılanması gibi aslında amaç edindiğimiz konularda yediden 70’e hem üniversite öğrencileri hem de vatandaşların katılacağı bir etkinliğimiz olacak. 
Dolayısıyla hem bir önceki dönemde, hem bundan sonraki dönemde bu hedef doğrusunda ilerliyoruz. Şu anki stratejik plan çalışmalarımıza da hem bu uygulamaları, hem diğer iklim değişiklikleri mücadele ve uyum çalışmaları ile planlarımızı dahil edeceğiz. 

Kurakçıl Peyzaj Çalışması Şarampol Kavşağı (1)

Muhabir: Nizamettin Özmen