ATSO Başkanı Ali Bahar, Merkez Bankası’nın 2024 enflasyon tahminini yüzde 38’e çıkarmasını değerlendirdi. Bahar, ekonomi yönetiminin şu ana kadar frene sert basmadığını ve doğru bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36’dan yüzde 38’e çıkardı. Gelecek yıl için tahminini ise yüzde 14’te sabit tuttu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, bu revizyonun hizmet fiyatlarındaki katılık, iç talepteki canlılık ve petrol fiyatlarındaki artışın etkili olduğunu belirtti.

Enflasyonda Ilımlı Politika

ATSO Başkanı Ali Bahar, ekonomide yaşanan kredi kartı ve perakende satış verileri gibi konuların sık sık gündeme geldiğini belirtti. Bahar, ekonomi yönetiminin atılan adımlardan memnuniyet duyduğunu ve bu ılımlı yavaşlama politikasının yan etkisi olarak, enflasyonun arzu edilenden daha gecikmeli olarak gerilediğini belirtti.

Erdoğan: Hayvanseverler sahiplenilirse uyutmaya gerek kalmaz Erdoğan: Hayvanseverler sahiplenilirse uyutmaya gerek kalmaz

Hızlı Bir Gerileme Bekleniyor

Ekonomide beklentilerin çok önemli olduğunu vurgulayan Bahar, “Pek çok insan ve şirket, seçimlerden sonra dövizde bir sıçrama bekliyordu. Bu nedenle, talebin erkene çekildiği bir dönem geçirdik. Seçim sonrasında kur artmadığı gibi Merkez Bankası, gelen satışları karşılamak üzere son bir ayda 30 milyar dolara yakın döviz alımı yaptı” ifadelerini kullandı.

Uygulamalar Hayata Geçmeli

Başkan Bahar, enflasyonda düşüş başladığında beklentilerde de iyileşme yaşanacağını belirtti. Bahar, “Yaz aylarında gerek asgari ücret artışı yapılmayacak olmasının getireceği baz etkisi, gerekse sıkı para politikasının etkilerinin hissedileceği bir dönem olacak ve enflasyonda hızlı bir gerileme yaşayacağız” dedi. Bir yıldır devam eden kamu harcamalarında tasarruf çalışmalarının geciktiğini dile getiren Başkan Bahar, “Enflasyon konusunda vatandaşların ve iş dünyamızın rahat bir nefes alması için tasarruf uygulamalarının bir an önce ve güçlü şekilde hayata geçmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi