İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaklaşan bayram tatili boyunca, kişiselleştirilmiş İstanbulkart sahiplerine ücretsiz toplu ulaşım hizmeti sunacağını duyurdu. 16-19 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak bu uygulama ile İstanbul'da yaşayanlar, bayramı sevdiklerine daha kolay ulaşarak geçirebilecekler. Ayrıca, İBB ekipleri kurban kesim alanlarında denetimlerini artırarak, vatandaşların güvenliği ve rahatlığı için çalışacaklarını belirtti.

İBB Bayram Tedbirlerini Açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayram süresince alınacak tedbirleri açıkladı. Avrupa ve Anadolu yakalarında toplam 5 tesiste hayvan satışı ve kesimi gerçekleştirilecek. Modern tesislerde, herhangi bir aksaklık durumunda ekiplerin hızlı müdahale edeceği ve 240 bin hijyenik poşetin ücretsiz dağıtılacağı belirtildi. Ayrıca, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına tesislerde mescit, lavabo, tuvalet, dinlenme alanları ve mobil büfe gibi sosyal alanlar da bulunacak.

Düğün çerezi fiyatları fırladı! Düğün çerezi fiyatları fırladı!

Kurban Mobil Uygulaması İle Kolaylık

İBB'nin sunduğu Kurban Mobil Uygulaması, vatandaşlara büyük bir kolaylık sağlayacak. Bu uygulama sayesinde kurban satış ve kesim yerleri kolayca bulunabilecek. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı verileriyle entegre edilen uygulama, hayvanların küpe kayıtlarını içeriyor ve hem iOS hem de Android marketlerden ücretsiz indirilebiliyor. İBB tesislerinde kurban kesimi yapacak vatandaşlar için bilgilendirme ve yönlendirme de bu uygulama üzerinden sağlanacak.

Boğa Yakalama Timleri ve Denetimler

İBB, kaçan kurbanlıkların yakalanması için özel Boğa Yakalama Timleri oluşturdu. Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, hayvan bakımevlerinde hazır bekletilerek, ihbar geldiği anda kaçan hayvanları yakalayacak ve sahiplerine teslim edecekler. Ayrıca, İBB Zabıta ekipleri de belirlenen alanlar dışında kesim yapılmaması için 24 saat esasıyla denetimlerini sürdürecekler.

Temizlik Çalışmaları Artırılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bayram süresince şehrin ana arterlerinde, meydanlarda, alt ve üst geçitlerde temizlik çalışmalarını artıracak. Selatin camiler, bazı merkezi camiler ve mezarlıklarda da temizlik faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Ek Seferler ve Hizmetler

Bayram boyunca, İETT, Metro İstanbul ve Şehir Hatları gerekli hallerde ek seferler düzenleyecek. İBB Deniz Taksileri ise 7/24 hizmet verecek. Ayrıca, Kuzguncuk, Moda, Kadıköy, Beşiktaş ve Çubuklu iskelelerindeki vapur kafeleri de bayram süresince açık olacak.

Kaynak: Haber Merkezi