Sivas'ın havuz köyünde dünyaya gelen 77 yaşındaki şair Zeki Karasu, 13 yıldır Sivas Valiliği İhramcızade İsmail Hakkı Toprak Huzur Evi'nde yaşamını sürdürüyor. Evinden uzakta geçen bu süreçte ev özlemini dile getiren Karasu, özellikle akşamları dışarıdaki evlerin ışıklarını izlemekten keyif alıyor.

Antalya TOBB Fen Lisesi’nden Renkli Resim Sergisi Antalya TOBB Fen Lisesi’nden Renkli Resim Sergisi

"Sabır Baba" Mahlasıyla Şiirler Yazdı

"Sabır baba" mahlasıyla tanınan Zeki Karasu, huzurevinde geçirdiği zaman zarfında iki şiir kitabı kaleme aldı. Üçüncü şiir kitabının da yolda olduğunu belirten Karasu, yaşamının çeşitli dönemlerinden ilham alarak şiirler yazmaya devam ediyor. Evden uzakta geçen günlerine rağmen, şiirleriyle zihnini beslediğini ifade ediyor.

A W169145 03

Ev Özlemi ve Geçmişe Dair Düşünceler

Zeki Karasu, huzurevinde sunulan hizmetten memnun olsa da, hiçbir şeyin ev sıcaklığının yerini tutamayacağını vurguluyor. 1947 yılında doğduğu Sivas'ın Kangal ilçesinde geçen gençlik yıllarını özlemle anan Karasu, özellikle memurluk hayatını, köylülerle geçirdiği zamanları ve aile sıcaklığını özlüyor. Üç kızına olan özlemini dile getiren şair, geçmişe dönüp bazı şeyleri farklı yapma arzusunu da ifade ediyor.

Üçüncü Şiir Kitabı Yolda

Karasu, üçüncü şiir kitabının hazırlıklarının tamamlandığını ve yakında okuyucularla buluşacağını müjdeliyor. Şiirlerinde yaşamın her kesitinden izler bulunan Karasu, edebi çalışmalarına devam ederek ruhunu besliyor.

"Ev Hayatı Özlüyorum"

Huzurevindeki yaşamını sürdürürken aynı zamanda geçmişiyle de bağını koruyan Zeki Karasu, ev özlemini her fırsatta dile getiriyor. Geçmişteki yaşamına dair anılarını tazeleyen şair, zaman zaman aile ve köylüleriyle geçirdiği anılara duyduğu özlemi dile getiriyor.

Kaynak: İHA