Antalya Ticaret Borsası, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Tarım Konseyi, Finike Belediyesi, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası ile Kumluca Ticaret Borsası işbirliğiyle düzenlenen 27. Hasyurt Tarım Fuarı’nda, “Batı Antalya Tarımı” konulu bir panel gerçekleştirildi. Panel, Antalya Ticaret Borsası Basın Danışmanı Vahide Emel Yanık moderatörlüğünde düzenlendi ve bölgenin önde gelen tarım uzmanları katıldı.

Tarım Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri

Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, tarımda yaşanan işçi sıkıntısına dikkat çekti ve bu sorunun ithal işçilerle değil, kendi işgücümüzün harekete geçirilmesiyle çözülmesi gerektiğini belirtti. Alp, eğitim sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini ve mevcut sistemle birçok sektörün işgücü bulmakta zorlandığını ifade etti. Ayrıca, aile çiftçiliğinin önemine vurgu yaptı.

Toprak Satışı ve Tarımın Geleceği

Toprak satışının ciddi boyutlara ulaştığını belirten Alp, İsrail-Filistin savaşına atıfta bulunarak, yıllar öncesinden başlayan toprak satışlarının bugünkü savaşa zemin hazırladığını ifade etti. Alp, “Bir çiftçi olarak buradan hükümetimize çağrı yapıyorum, toprak satışını ivedilikle durdurmamız lazım. Yoksa biz köle olmaya mahkumuz” dedi.

Finike’de Narenciye Üretimi

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, dünyaca ünlü coğrafi işaretli Finike portakalının diyarı Finike’nin tarımda en zor dönemlerinden birini yaşadığını belirtti. Sarıçobanoğlu, narenciye bölgesi olan Finike’de bu yıl portakalın 3-4 TL’den satıldığını, limon ve portakalın dalında kaldığını, para kazanmayan çiftçinin üretimden çekilme eğiliminde olduğunu söyledi.

Basından tasarruf kararını gözden geçirin! 'Yerel basın demokrasinin kılcal damarıdır' Basından tasarruf kararını gözden geçirin! 'Yerel basın demokrasinin kılcal damarıdır'

Üretim Maliyetleri ve Su Sıkıntısı

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe ve Korkuteli Ziraat Odası Başkanı Musa Büyükçetin, sera maliyetlerinin yüksekliğine ve su sıkıntısına dikkat çekti. Kökçe, bir dönüm seranın maliyetinin 90 bin TL olduğunu belirtirken, Büyükçetin, hem kar ve yağmur yağmaması nedeniyle yüzey suyunun olmadığını hem de yer altı su kaynaklarının bitme noktasına geldiğini ifade etti.

Tarımın Geleceği ve Gençler

Elmalı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Yılmaz ve Demre Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Şahin, yeni neslin tarımdan kaçtığını ve tarıma verilecek desteklerin çiftçinin ayakta kalması için hayati olduğunu belirtti. Şahin, “Tarım desteklenirse, çiftçi para kazanırsa gençler de tarıma yönlenir” dedi.

Kaynak: ATB/Bülten