Huawei, 2023 yılına ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Geçen yılın gelirlerinde yaşanan artış dikkat çekiyor. Çinli teknoloji devi, gelirlerinin bir önceki yıla göre %9,6 artarak 794,2 milyar yuan (99,2 milyar dolar) seviyesine ulaştığını duyurdu. Aynı dönemde şirketin net karı ise %144,5 artışla 87 milyar yuana (11,2 milyar dolar) yükseldi.

Huawei 2023'teki finansal sonuçlarını açıkladı

Alanlara Göre Performans

Huawei'nin gelirlerindeki artışta, özellikle tüketici teknolojileri birimindeki toparlanmanın etkili olduğu belirtiliyor. Ayrıca, şirketin akıllı telefon ve otonom sürüş alanlarında geliştirdiği yeni ürünlerin, ABD'nin ihracat yasaklarının etkisini azalttığı ifade ediliyor. Huawei, akıllı telefon pazarında adından söz ettirmeye devam ediyor ve son olarak Ağustos 2023'te Mate 60 Pro serisini piyasaya sürerek bu alandaki etkisini artırdı. Bu hamleyle Huawei, Çin'in akıllı telefon üreticisi sıralamasında 2023'te 5'inci sıradan 4'üncü sıraya yükseldi.

Türkiye'de en çok IMEI kaydı yapılan telefon markaları belli oldu Türkiye'de en çok IMEI kaydı yapılan telefon markaları belli oldu

Yenilikçi Strateji

Çin hükümetinin yurt içi teknoloji geliştirme stratejisi doğrultusunda, Huawei'nin bağımsızlık ve rekabet için merkezi bir oyuncu olduğu vurgulanıyor. Şirket, kuruluşundan bu yana dünya genelinde büyük bir etki yaratırken, AR-GE çalışmalarına önemli yatırımlar yapmayı sürdürüyor ve AR-GE birimlerinde çalışan personel sayısını sürekli olarak artırıyor.

Uygulamalar ve Yatırımlar

Huawei, ABD yaptırımlarına karşı 'Harmony OS' adlı kendi mobil işletim sistemini geliştirdi. Ayrıca, şirket iş alanlarını çeşitlendirerek, otonom sürüş gibi yeni alanlara da giriyor. Bununla birlikte, Huawei'nin 5G telekomünikasyon altyapısı kurmasını yasaklayan bazı ülkelerin kararlarına rağmen, şirket ürünlerinin güvenlik riski oluşturduğuna dair ABD iddialarını reddetmişti.

Kaynak: Haber Merkezi