O ülkeler Yeni Kaledonya'daki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor O ülkeler Yeni Kaledonya'daki Vatandaşlarını Tahliye Ediyor

Eurovision 2024 şarkı yarışmasının finaline sayılı saatler kala, Hollanda'yı temsil eden Joost Klein, yarışmadan diskalifiye edildi.

Hollandalı müzisyen Joost Klein'in diskalifiye edilmesinin ardında, iddia edilen bir sahne arkası olayı bulunuyor. Prodüksiyon ekibinden bir kadının polise yaptığı şikayet sonrasında İsveç polisinin başlattığı inceleme, Eurovision'un seyirini değiştirdi.

Hollanda'yı temsil eden Joost Klein, dün gece kostümlü prova için sahneye çıkamadı ve bu olay, İsrail delegasyonu ile bağlantılı olduğu iddia edildi. Ancak Avrupa Yayın Birliği, konuyla ilgili yapılan spekülasyonlara rağmen, diğer katılımcıların olayla bir ilişkisi olmadığını açıkladı. Klein'in sahneye çıkmayacağının anons edilmesi üzerine seyircilerin protestosuyla karşılaşıldı. Hollanda basını, Klein'in diskalifiye edilmesinin orantısız bir tepki olduğunu ve şok içerisinde olduklarını belirtti.

İsrailli Temsilci ile İlgili Tartışma

Perşembe gecesi gerçekleştirilen ikinci yarı finalin ardından yapılan basın toplantısında, Joost Klein yüzünü Hollanda bayrağıyla kapatmıştı. Bu eylem, Klein'in İsrail temsilcisi Golan'ın yanında olmaktan duyduğu memnuniyetsizliğini ifade etmek içindi.

Bir gazeteci, İsrailli temsilcinin diğer yarışmacılar için bir güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını sorduğunda, moderatör İsrailli katılımcıya cevap verme zorunluluğu olmadığını belirtti. Bu sırada Klein, bayraklı protestosuna ara vererek "Neden" diye bağırdı.

Malmö'deki Protestolar

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, İsrailli katılımcının yarışmaya katılması Malmö'de protestoları alevlendirdi. Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırılarına ithafen "October Rain" (Ekim Yağmuru) adlı şarkıyla katılan İsrail, organizatörlerin talebi üzerine şarkıyı "Hurricane" (Kasırga) olarak değiştirmişti.

Kaynak: İHA