Pentagon'un yaptığı açıklamaya göre, Hint Okyanusu'nda saldırıya uğrayan tanker, İran'dan fırlatılan bir insansız hava aracı (İHA) ile hedef alındı. Suudi Arabistan'a ait kimyasal taşıyan MV Chem Pluto tankerinin Hindistan kıyılarına 200 deniz mili uzaklıktan vurulduğu belirtilirken, saldırının ardından hasar gören tankerin su aldığı ifade edildi.

Pentagon'un bugün yaptığı açıklamada, saldırının İran'dan fırlatılan bir İHA tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Tankerin Hindistan'ın batı kıyısında seyir halinde olduğu sırada gerçekleşen saldırının, İran İHA'ları nedeniyle "yüksek tehdit alanı" olarak kabul edilen bir bölgede gerçekleştiği vurgulandı. Şu ana kadar İran'dan saldırıya dair herhangi bir açıklama gelmedi.

6.1 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi! 6.1 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi!

Suudi Arabistan'dan kimyasal taşıyan MV Chem Pluto tankerinin Hindistan kıyılarına yaklaşık 370 km uzaklıktan İran menşeli bir İHA ile vurulduğu bildirildi. Saldırının ardından tankerde meydana gelen hasar nedeniyle su alındığı belirtilirken, mürettebat arasında can kaybı ve yaralanmanın olmadığı ifade edildi.

USS Laboon, Yemen'den Gelen 4 İHA'yı Düşürdü

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamaya göre, Yemen'deki Husiler tarafından Güney Kızıldenizi'ndeki uluslararası nakliye yollarına yönelik balistik füze saldırısı gerçekleşti. Füzelerin gemiyi etkilemediği belirtilirken, USS Laboon savaş gemisinin Husilerin kontrolündeki bölgelerden gelen 4 İHA'yı düşürdüğü açıklandı.

Kaynak: İHA