Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde vatandaşlar, 2 Haziran'da yeniden sandık başına gidecek. DEM Parti Hilvan Belediye Başkan adayı Serhan Paydaş, '31 Mart'tan sonra halkla yaptığımız görüşmelerde yapılan zulme, oy hırsızlığına ve şiddete karşı büyük bir tepki var. Halk artık şiddet istemiyor, siyasi ahlak istiyor. Halk, seçimlerde hak eden kişiye mazbatanın verilmesini istiyor' dedi.

Seçim Yenileme Kararı ve Halkın Tepkisi

Yerel seçimlerde yüzde 33,20 oy oranıyla DEM Parti’nin kazandığı Hilvan Belediye Başkanlığı seçimleri, AKP'nin 15 sandığa itirazı üzerine Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla 2 Haziran'da yenilenecek. Yeniden sandık başına gidecek olan Hilvanlılar, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile mahallelerin muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacak. Siyasi partilerin belediye başkan adayları, hem kent merkezinde hem de kırsal mahallelerde kapı kapı dolaşarak seçmenden destek istiyor.

Bahçeli'den Cumhur İttifakı açıklaması: Bizde çatlama olmaz Bahçeli'den Cumhur İttifakı açıklaması: Bizde çatlama olmaz

31 Mart seçimlerinde 27 bin 686 seçmenin bulunduğu Hilvan'da, DEM Parti’nin adayı Serhan Paydaş yüzde 33,2, AK Parti’nin adayı Aslan Ali Bayık yüzde 30,71, Yeniden Refah Partisi’nin adayı Hanif Düzme ise yüzde 18,77, CHP’nin adayı Mehmet Celal Avcı yüzde 9,3 oy oranıyla seçimleri tamamlamıştı.

'Hilvan En Güzel Şekilde Yönetilmeyi Hak Ediyor'

Hilvanlı bir vatandaş, 'İnşallah 2 Haziran'dan sonra yüzde 100 biz kazanacağız. Kararlıyız. Millet yapılan zulme karşı direnmiştir. İnşallah 2 Haziran'da DEM Parti olarak kazanacağız' dedi. Başka bir vatandaş ise, 'Hilvan en güzel şekilde yönetilmeyi hak ediyor. Hilvan'da şu anda hiçbir hizmet yapılmamış. Mevcut iktidar ve iktidar yanlıları bunu millete reva görüyor' ifadelerini kullandı. Halkın mevcut başkandan şikayetçi olduğunu belirten başka bir vatandaş, 'Halk mevcut başkandan şikayetçi çünkü kendi akrabalarını, yandaşlarını sürekli iş alımında kayırıyor. Belediyenin imkanlarını kendi ailesi için kullanmasından dolayı halk tepkili' dedi.

'Oy Hırsızlığına Karşı Büyük Tepki Var'

DEM Parti milletvekilleri ile seçim çalışmalarını sürdüren Hilvan Belediye Başkan adayı Avukat Serhan Paydaş, '31 Mart akşamı AKP adayı ve akrabalarının gençlik merkezindeki saldırısını herkes gördü. İki sandık yakıldı, sandık kurul üyemiz ve bir polis memuru darp edildi. AKP'nin itirazı sonrası seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. Refah Partisi adayı Hanifi Düzme de aynı şekilde AKP adayına destek çıkarak seçimlerin yenilenmesine sebep oldu. 31 Mart'tan sonra halkla yaptığımız görüşmelerde zulme, oy hırsızlığına ve şiddete karşı büyük bir tepki var. Halk artık şiddet istemiyor, siyasi ahlak istiyor ve seçimlerde hak eden kişiye mazbatanın verilmesini istiyor. Bu yüzden hem AKP hem de Refah Partisi seçmenleri oylarını DEM Parti'ye vereceklerini söylüyor' dedi.

'Seçimlere Daha Fazla Hazırlıklıyız'

Serhan Paydaş, '2 Haziran seçimleri 31 Mart seçimleri gibi olmayacak. Her sandıkta en az iki avukat görev alacak. Sandık görevlilerimiz, yedek üyelerimiz, müşahitlerimiz ve okul sorumlularımız tamamen hazır. Önceki dönemlerdeki oy çalınmasına karşı tedbirlerimizi aldık. Sandıkların korunması ile ilgili de tedbirlerimizi aldık. Tüm bölge vekillerimiz Hilvan'da çalışmalarını yürütüyor. Hem mahalle hem de kırsal alanlarda ev ev dolaşıyoruz ve destek sunuyoruz' diye konuştu.
 

Kaynak: ANKA