Çad'da Askeri Mühimmat Deposu Yangınında 9 Ölü 46 Yaralı Çad'da Askeri Mühimmat Deposu Yangınında 9 Ölü 46 Yaralı

Papua Yeni Gine'nin kuzeyindeki Enga eyaletinde yer alan Kaokalam köyünde meydana gelen heyelan, 300'den fazla kişiyi toprak altında bıraktı.

Bu felaket sonucunda binden fazla ev kullanılamaz hale geldi. Heyelan, toplamda altı köyü etkileyerek büyük yıkıma neden oldu.

Sabahın Erken Saatlerinde Felaket

Başkent Port Moresby'nin kuzeybatısında bulunan Kaokalam köyünü sabah saat 3 civarında vuran heyelanın ardından, yüzlerce kişinin hayatını kaybetmiş olmasından endişe ediliyor. Heyelan, bölgedeki otoyol erişimini engelledi ve helikopterler yardımıyla ulaşım sağlanabiliyor.

Başbakan'dan İlk Açıklama

Başbakan James Marape, henüz tam olarak bilgilendirilmediğini ancak yetkililerin felakete müdahale ettiğini belirtti. Durumun ciddiyeti göz önüne alındığında, hükümet yetkilileri acil yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Altın Madeni de Tehlikede

Heyelan, Barrick Gold tarafından Çinli Zijin Mining ile işletilen Porgera altın madeni yakınındaki otoyolun bir bölümünü vurdu. Bir şirket sözcüsü, madenin kısa vadede normal şekilde çalışmaya devam edebileceğini, ancak hasarın boyutlarını belirlemek için henüz erken olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi