Kamusonhaber'de yer alan Turgay Sakarya'nın haberine göre, Milyonlarca telefon kullanıcısına kötü haber geldi. 1999 Gölcük depremi sonrasında başlatılan Özel İletişim Vergisi, 2024 yılı itibarıyla 400 TL'ye yükseltildi. Bu karar, Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile duyuruldu ve 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Özel İletişim Vergisi, daha önce 260 TL olarak uygulanıyordu ve yeni düzenlemeyle birlikte bu miktar 400 TL'ye çıktı. Herhangi bir operatör ayrımı olmaksızın, yeni hat sahibi olan herkes bu vergiyi ödemek zorunda kalacak. Faturalı ya da faturasız hat olmasına bakılmaksızın, her telefon kullanıcısından aylık olarak bu vergi tahsil edilecek. Vergi miktarı, istenirse operatöre iletilerek 12 aya kadar taksitlendirilebilecek.

Kripto paralara sıkı denetim yakında başlıyor Kripto paralara sıkı denetim yakında başlıyor

Ayrıca, Özel İletişim Vergisi'ndeki artışla birlikte, her ay düzenli olarak tahsil edilen 'Telsiz Kullanım Ücreti' de 2024 yılında zamlanarak 15 TL seviyelerine çıktı. 2023 yılında 9,43 TL olan bu ücret, yeni düzenleme ile birlikte artış gösterdi. Telefon kullanıcıları, bu ek mali yüküyle karşılaşacakları için yeni düzenlemelere dikkat etmek durumunda.

Kaynak: Haber Merkezi