Tüp Bebek uzmanı Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım, infertilite sorunuyla başa çıkmak isteyen çiftlere tüp bebek tedavisinin en etkili yöntem olduğunu belirtti. Doç. Dr. Yıldırım, kısırlık nedenlerinin kadına, erkeğe veya her ikisine bağlı olabileceğini, bazen ise belirgin bir sebep olmaksızın ortaya çıkabildiğini ifade etti.

İnfertilite ve Tanı Süreci

Her 10 çiftten birinin infertilite sorunu yaşayabileceğini belirten Doç. Dr. Yıldırım, özellikle 35 yaşından küçük kadınlarda bir yıl, 35 yaşından büyük kadınlarda ise altı ay süresince gebelik oluşmamasının kısırlık olarak tanımlandığını söyledi. Bu durumda çiftlere, infertilite uzmanı tarafından detaylı değerlendirme yapılması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, kadın ve erkeğin hem ayrı ayrı hem de birlikte incelendiğini ifade etti.

Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım

Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay Ağacının Özellikleri ve Kullanım Alanları Çay Ağacı Yağı Nedir? Çay Ağacının Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tüp Bebek Tedavisi ve Kişiye Özel Yaklaşım

Doç. Dr. Yıldırım, kısırlık tanısı alan çiftlere uygulanan en etkili teknik olarak tüp bebek tedavisini gösterdi. Bu tedavinin, kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle gerçekleştiğini belirten Yıldırım, elde edilen embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilmesinin ardından gebelik şansının arttığını ifade etti. Her çiftin farklı ihtiyaçları olduğunu belirten Doç. Dr. Yıldırım, tüp bebek tedavisinin kişiye özel olarak planlandığını ve uygulandığını söyledi.

Tüp Bebek Tedavisinin Önerildiği Durumlar

Tüp bebek tedavisinin, çeşitli durumlar söz konusu olduğunda önerildiğini ifade eden Yıldırım, geçirilmiş ameliyatlar, yumurtalık iltihabı, yumurta rezervinin azalması, genetik hastalıklar, sperm sorunları gibi durumların tüp bebek tedavisi için uygun kriterler olduğunu açıkladı. Ayrıca bulaşıcı hastalıklardan koruma ve kanser tedavisi öncesi de tüp bebek tedavisinin kullanılabileceğini belirtti.

Tedavi Süreci ve Başarı Oranları

Tüp bebek tedavisinin, anne adayının adet döngüsüne bağlı olarak başladığını ve kişiye özel tedavilerle başarı oranlarının arttığını belirten Yıldırım, bu sürecin genellikle 2-2,5 hafta sürdüğünü ifade etti. Tüp bebek tedavisinin, çiftlere umut ve başarı getiren bir yöntem olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Gonca Yetkin Yıldırım, çiftlerin bu konuda uzman bir ekip tarafından değerlendirilmesi ve en uygun tedavi planının belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Strese dikkat! Tüp bebek başarısını etkiliyor Strese dikkat! Tüp bebek başarısını etkiliyor

Kaynak: İHA