Son yıllarda arttığı belirtilen dışardan yiyecek ve içecek tüketimi ile işyeri veya evlere yapılan siparişlerde kullanılan kaplardaki tehlikelere dikkat çeken Prof. Dr. Vedat Göral, kimyasal maruziyetin özellikle çocuklar, gençler ve hamile bayanlar için yüksek risk oluşturduğunu belirtiyor.

Dışarda Yemek Yiyenlerde Kimyasal Maruziyet Yüzde 35 Daha Fazla

Prof. Dr. Göral, yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre dışarıda yemek yiyenlerde evde tüketilen yemeklere göre yüzde 35 oranında kimyasal maruziyet olduğunu vurguluyor. Özellikle çocuklar, gençler ve hamile bayanlar bu durumdan daha fazla etkileniyor.

PFAS Adı Verilen Kalıcı Kimyasalların Tehlikeleri

Göral, kullanılan plastik tabaklar ve kapların içine geçen maddeler arasında en tehlikelisinin PFAS adı verilen kalıcı kimyasallar olduğunu ifade ediyor. Bu kimyasalların vücuda girmesiyle ileri yıllarda ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor.

Hijyenin Yanı Sıra Ürün Kapları da Sağlık Sorunu Yaratıyor

Uzun vadeli birçok sağlık problemine yol açan ev, işyeri gibi noktalara yapılan "sıcak yemek" siparişlerinde, hijyen konusunun yanı sıra ürünlerin saklama kapları da büyük bir tehlike oluşturuyor. Prof. Dr. Vedat Göral, bu konuda bilgi verirken özellikle yağı, suyu geçirmeyen ve ısıya dayanıklı kimyasallarla desteklenmiş malzemelerin kullanılmasının riskleri artırdığını belirtiyor.

PFAS'lar ve Sağlık Problemleri

Göral, dışarıdan alınan yiyeceklerin bulunduğu kaplarda kullanılan PFAS adı verilen kalıcı kimyasalların vücuda geçtiğini ve kişilerde ciddi problemlere neden olduğunu açıklıyor. Bu durumun özellikle çocuklarda davranış ve gelişme bozukluklarına, yetişkinlerde ise endokrin ve hormonal bozukluklara kadar uzandığını belirtiyor.

Jersey sütü nedir? Jersey sütünden kaymak nasıl yapılır? Jersey sütü nedir? Jersey sütünden kaymak nasıl yapılır?

Gıda Ambalajlarındaki Kimyasal Maruziyet

Göral, yapılan araştırmalarda gıda ambalajlarında yüksek oranda kimyasal maddeler bulunduğunu söylüyor. Özellikle işlenmiş etlerde ve ambalaj malzemelerinde yoğun olarak bulunan bu kimyasalların sağlık üzerindeki risklere dikkat çekiyor.

Sağlığımız İçin Bilinçli Tercihler Şart

Göral, plastik tabaklardan karton bardaklara, eldivenlerden ambalajlara kadar birçok malzemenin sağlığımıza zarar verebileceğini belirtiyor. Bu nedenle mümkünse cam veya porselen kapların tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, fast-food ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması, sağlıklı yaşam için bilinçli tercihler yapmanın önemini vurguluyor.

Sağlıklı spor için 5 temel uyarı Sağlıklı spor için 5 temel uyarı

Kaynak: İHA