Adana'da ekmek satış ve dağıtım ihalesi yapılacak Adana'da ekmek satış ve dağıtım ihalesi yapılacak

Bin 500'den fazla hayvan türünde aynı cinsiyetten çiftler arasında cinsel ilişki olduğu tespit edildi.

Bu durum, memeliler, kuşlar, sürüngenler, amfibiler ve balıklar dahil olmak üzere omurgalıların tüm ana gruplarında gözlemlendi. Aynı şekilde, ekinodermler, böcekler, örümcekler ve nematodlar gibi ana omurgasız gruplarında da eşcinsel davranışlar görüldü.

Nedenler ve Teoriler Araştırıldı

İspanya'daki bir araştırma ekibi, hayvanlar arasındaki eşcinsel ilişkilerin nedenini yanlış kimlik, karşı cinsten partnerlerin sınırlı olması ve cinsel hayal kırıklığı olarak belirledi. Özellikle sosyal türlerde, bu davranışların evriminin nedenleri üzerinde duruldu. José Gómez liderliğindeki ekip, bonobolar, şempanzeler, büyük boynuzlu koyunlar, aslanlar ve kurtlar gibi sosyal hayvanların bu davranışları kullanarak sosyal çatışmaları azaltabileceğini önerdi.

Toplumsal Barışın Sağlanması

Gómez, aynı cinsiyetten cinsel davranışların, hayvanlar arasında olumlu sosyal ilişkiler kurarak, gruplardaki gerilimi dağıtıp erkekler arasındaki şiddetli çatışma riskini azaltabileceğini ifade etti.

Geniş Hayvan Yelpazesinde Yaygınlık

Hem erkeklerde hem de dişilerde aynı cinsiyetten cinsel davranışların geniş bir yelpazede yaygın olduğu görüldü. Araştırmacılar, çalışmalarının evriminin arkasında başka teoriler olabileceğini belirterek, aynı cinsiyetten davranışların yalnızca az sayıda memeli türünde gözlemlendiğini ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi