Havaların ısınmasıyla birlikte tatil bölgelerinde havuz kullanımı artarken, bu durum enfeksiyon risklerini de beraberinde getiriyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Mikropların Çoğalması ve Kontrolsüz Kullanım

Dr. Kutlu, hava ve su sıcaklıklarının artmasıyla birlikte mikropların çoğalmasının kolaylaştığını belirterek, 'Özellikle havuz suyunun yeterli şekilde klorlanmaması veya sirkülasyonunun düzenli yapılmaması enfeksiyon riskini artırabilir' dedi.

Enfeksiyon Türleri ve Etkileri

Havuz suyu ile bulaşabilecek hastalıkları sıralayan Dr. Kutlu, özellikle ishal, kulak, göz ve deri enfeksiyonlarına dikkat çekti. Criptosporidyum, Giardia, E.Coli gibi mikropların bulaşabileceğini ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etti.

Önerilen Önlemler ve İpuçları

Havuz suyu ile doğrudan temas halinde olan gözlerin ve açık yarası olan kişilerin enfeksiyon riskine karşı dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Kutlu, hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirtti. 'Havuz yerine denizi tercih edin veya havuz kullanacaksanız düzenli temizliği yapılan yerleri seçin' diyerek önemli ipuçları verdi.

Sonuç: Sağlık İçin Bilinçli Tercihler

Dr. Hakan Kutlu, enfeksiyon risklerinden korunmak için havuz kullanımında dikkatli olunması gerektiğini ve şüpheli durumlarda hemen bir sağlık profesyoneline başvurulması gerektiğini vurguladı.

Yaz mevsiminde fazla kafein tüketimine dikkat: Sıvı kaybına sebep oluyor. Yaz mevsiminde fazla kafein tüketimine dikkat: Sıvı kaybına sebep oluyor.

Yaz aylarında çocuklarda görülebilecek sağlık sorunlarına dikkat! Yaz aylarında çocuklarda görülebilecek sağlık sorunlarına dikkat!

Kaynak: İHA