Hatay'da yaşanan şiddetli yağışlar, özellikle dere yataklarında bulunan çiftçilerin tarım arazilerine zarar verdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Doğu Akdeniz için verdiği kuvvetli yağış uyarısının ardından, Pazar günü sabah saatlerinden itibaren başlayan yağışlar, Pazartesi günü boyunca devam etti. Bu yağışlarla birlikte, derelerin debisi artarken, dere yataklarındaki tarım arazileri sular altında kaldı. Mahalle sakinleri, yaşanan durumu cep telefonu kameralarıyla kaydetti. Özellikle Antakya ilçesi Karaali Mahallesi'nde tarım arazileri, dere yataklarının taşmasıyla adeta bir göle dönüştü. Yaklaşık 4 kilometrelik dere yatağı boyunca bulunan tarım arazilerindeki mahsuller, su altında kalarak zarar gördü.

A W203549 06

Mahalle Muhtarı: "İkinci Bir Afete Yakalandık"

Karaali Mahallesi Muhtarı Armağan Aydınlıoğlu, şiddetli yağmur nedeniyle tüm tarım arazilerinin sular altında kaldığını belirtti. Muhtar Aydınlıoğlu, "Karaali Mahallesi halkı olarak, ekinlerimiz ve mahsullerimiz sular altında kaldı. Kendi imkanlarımızla, iş makineleriyle birçok vatandaşa yetişmeye çalıştık ancak yetersiz kaldık. Bu durumun vatandaşa nasıl açıklanacağını bilmiyoruz. Çoğu vatandaşımızın tarım arazileri ve mahsulleri zarar gördü. Ekinler yok oldu, seralar zarar gördü. Dere yatağı boyunca tüm tarlalar sular altında kaldı. Bazı bölgelerde toprak kayması yaşandı ve dere yatakları kapanarak tarım arazilerini kapladı. Bu sadece mahsullerin kalitesini değil, vatandaşların gelir kaynaklarını da etkiler. Bir afetten çıkmışken, ikinci bir afete yakalandık. Vatandaşlar mağdur durumda" şeklinde konuştu.

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerin beklentisi ortaya çıktı! Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerin beklentisi ortaya çıktı!

A W203549 05

Çiftçi Aydınlıoğlu: "Bütün Ürünler Etkilenecek"

Şiddetli yağmur nedeniyle tarım arazilerinin su altında kaldığını belirten çiftçi Ali Aydınlıoğlu ise, "Dere yataklarının taşması sonucu, tarım arazilerinin yanındaki tüm ürünler su altında kaldı. Birçok çiftçimizin mahsulleri zarar gördü. Durum gerçekten çok vahim. Tüm ürünler etkilenecek. Mahallemizde yaklaşık 4 kilometrelik alanda tüm tarım arazileri zarar gördü. Hasarın boyutunun belirlenmesi gerekiyor. Tarım arazilerimiz ciddi şekilde zarar gördü" şeklinde konuştu.

A W203549 03A W203549 04

Kaynak: İHA