Hatay merkezli konut satışlarındaki son durumu değerlendiren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Türkiye genelinde 2023 yılında 1 milyon 225 bin 926 konutun satıldığını belirtti. İstanbul'un 198 bin 739 konut satışıyla yüzde 16,2'lik paya sahip olduğunu ifade eden Özelmacıklı, Hatay'da konut satışlarının yüzde 54'lük bir düşüşle dikkat çektiğini aktardı.

İçki sektöründe bir kriz: Ünlü bira fabrikası iflas etti İçki sektöründe bir kriz: Ünlü bira fabrikası iflas etti

Depremin yaşandığı bölgelerdeki konut satışlarının azalmasının önemli bir etki yarattığını belirten Altın Emlak Genel Müdürü, özellikle Hatay, Hakkari, Osmaniye, Malatya ve Kahramanmaraş gibi illerde konut satışlarının bir önceki yıla göre en çok düştüğünü kaydetti.

Konut satışlarındaki ipotekli satış payının 2023 yılında yüzde 14,5'e gerilediğine dikkat çeken Özelmacıklı, bu oranın son 11 yılın en düşük seviyesi olduğunu vurguladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre konut kredi hacminin de düşüş gösterdiğini belirten Özelmacıklı, Eylül ayında 447 milyar 490 milyon seviyesine ulaşan konut kredi hacminin, geçen hafta itibarıyla 437 milyar 709 milyon seviyesine kadar gerilediğini ifade etti.

Yabancılara konut satışındaki düşüşe de değinen Özelmacıklı, 2023 yılında yabancılara yapılan konut satışının toplam konut satışları içindeki payının yüzde 2,9'a düştüğünü belirtti. Bu oranın 2021'de yüzde 3,9, 2022'de yüzde 4,5 seviyesinde olduğuna işaret eden Özelmacıklı, yabancıya satışın Türkiye için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ve bu alanda tekrar öncü olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkler uzaya çıktı ama Hatay'daki depremzedeler 'Alo' kelimesine hasret! Türkler uzaya çıktı ama Hatay'daki depremzedeler 'Alo' kelimesine hasret!

Kaynak: İHA