Türkiye'nin bereketli toprakları ile ünlü Hatay'da, yaz aylarının gelmesiyle birlikte hasat dönemi de hız kazandı. Reyhanlı ilçesinde, çiftçi Adil Cünedioğlu'nun 20 dönüm arazisinde ekili kabaklar hasat edilmeye başlandı. Kilosu 12 TL'den satılan kabaklar, depremin etkilerini hâlâ yaşayan bölgeye ekonomik canlılık katıyor.

A W232617 03 Result

Reyhanlı'da 20 Dönümlük Arazi Üzerinde Hasat

Reyhanlı ilçesinde çiftçilik yapan Adil Cünedioğlu, 20 dönümlük arazisinde kabak yetiştiriyor. Hasadına yeni başladığı kabaklar, tarlada kilosu 12 TL'den alıcı buluyor. Cünedioğlu, 'Burada kabak hasadına başladık. Hasada başlayalı bir hafta oldu ve sezon sonuna kadar yaklaşık 2 ton kabak toplamayı hedefliyoruz' dedi.

A W232617 06 Result

Kara yolları enerjisini güneşten alıyor Kara yolları enerjisini güneşten alıyor

İç Piyasada Kabak Talebi Yüksek

Cünedioğlu, topladığı kabakları iç piyasaya sattıklarını belirterek, 'Topladığımız kabakları İstanbul, Adana ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderiyoruz. Kabak hasadı zahmetli bir iş ama ekonomik getirisi yüksek' ifadelerini kullandı.

A W232617 02 Result

Ekonomik Canlılık Sağlayan Hasat

Hatay'da depremin yaralarının sarıldığı bu dönemde, kabak hasadı bölgeye önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. Ürünlerin tarlada kilosu 12 TL’den alıcı bulması, çiftçilerin yüzünü güldürüyor ve bölge ekonomisine canlılık getiriyor.

A W232617 05 Result

Hasadın Meşakkatli Süreci

Kabak hasadının zorluklarına değinen Adil Cünedioğlu, 'Kabak toplamak çok meşakkatli bir iş. Ancak emeğimizin karşılığını alıyoruz. Bu zor süreçte, tarımın ve toprağın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha görüyoruz' şeklinde konuştu.

Hatay Antakya'da iş makineleriyle gelin aldı Hatay Antakya'da iş makineleriyle gelin aldı

Kaynak: İHA