Hatay'da yaşanan depremin ardından bölgedeki yeniden yapılanma çalışmaları hız kazanıyor. Bu kapsamda, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) koordinasyonunda insansız hava aracı (İHA) eğitimi verilen Mesleki Eğitim Merkezi'nde eğitimler başarıyla tamamlandı.

Hatay'da insansız hava aracı eğitimi tamamlandı

Hatay Valiliği ve İskenderun Teknik Üniversitesi İş Birliğiyle Gerçekleştirilen Proje

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın öncülüğünde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın da desteklediği proje, Hatay Valiliği, İskenderun Teknik Üniversitesi ve İskenderun Ticaret Sanayi Odası'nın iş birliğiyle yürütüldü. İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyete geçirilen Merkezi Eğitim Merkezi, depremin yaralarının sarılması ve bölge halkının mesleki becerilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlıyor.

Eğitim Alanları ve Hedefler

Merkezde İHA 0-1 Ticari Pilot eğitimi başarıyla tamamlanırken, afetzedelere yönelik hizmetlerin sunulacağı Mesleki Eğitim Merkezi'nde çeşitli alanlarda eğitimler veriliyor. Bunlar arasında İHA Elektroniği, Otonom Kontrol, MS Ofis Programları, Güneş Enerjisi Projelendirme, Yenilenebilir Enerji, Bilgisayar Destekli Çizim, Robotik Kodlama gibi konular yer alıyor. 

Dünya dışında ilk kez gökkuşağı gözlemlendi Dünya dışında ilk kez gökkuşağı gözlemlendi

Hatay'da insansız hava aracı eğitimi tamamlandı

Kaynak: İHA