Hatay'ın depremle sarsılan bölgelerinden biri olan İskenderun ilçesi Cebike Mahallesi'nde, depremde zarar gören ve kontrollü olarak yıkılan Cebike Düğünyurdu Mahalle Camisi'nin minaresi, cami cemaati ve hayırseverlerin katkılarıyla yeniden inşa edildi. Yeni minare, çelik konstrüksiyon malzemesi kullanılarak 26 metre uzunluğunda yapıldı.

Hatay Depreminde Hasar Alan Cami Minaresine Kavuştu

Hatay'da yaşanan deprem felaketi, birçok ibadethanenin zarar görmesine neden olmuştu. Bu ibadethanelerden biri olan Cebike Düğünyurdu Mahalle Camisi'nin minaresi, depremin ağır etkisiyle zarar gördü ve kontrollü bir şekilde yıkıldı. Cami cemaati ise Kasım ayında çelik konstrüksiyon malzemeleri kullanılarak 26 metre uzunluğunda yeni bir minare inşa etme kararı aldı.

Hatay Depreminde Hasar Alan Cami Minaresine Kavuştu

Cami İmamı Ali Sungur, deprem sırasında yaşadıkları kötü deneyimi paylaşarak, 'Cami minaresine yıkılma kararı verildi ve yıkıldı. Cami cemaatimiz İslam'ın şiarı olan minarenin camimizde olmasını istediler. Bu nedenle cemaat ve hayırseverlerin el birliğiyle minaremizin çelik konstrüksiyon malzemesiyle yaptırılması için sipariş verdik. Camilerimizin ve kültürümüzün bir parçası olan minarelerin, eksiksiz şekilde bütün camilerde olmasını isteriz' dedi.

Minarenin 1960 yılında yapıldığını belirten İmam Sungur, yıkım sürecini şu sözlerle anlattı: 'Yıkılan minaremiz 1960 yılında yapılmıştı. Valiliğin emriyle gelen ekipler, halatı minarenin şerefe kısmına bağlayarak kepçe yardımıyla kontrollü şekilde yıktı.'

Antalya 26 Şubat 2024 Pazartesi Hava Durumu Antalya 26 Şubat 2024 Pazartesi Hava Durumu

Hatay'da depremzede öğrencilere karne hediyesi Hatay'da depremzede öğrencilere karne hediyesi

Kaynak: İHA