Süt türlerinin besin değerlerine dikkat çeken Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, inek, keçi, koyun ve manda sütlerinin farklı özelliklerini açıkladı.

Prof. Dr. Vedat Göral

İnek Sütü: Kemik Sağlığını Destekler

Prof. Dr. Vedat Göral, inek sütünün tüm gerekli amino asitleri içerdiğini ve zengin bir protein kaynağı olduğunu belirtti. Kemik sağlığını destekleyen kalsiyum, protein, B vitaminleri ve fosfor içerdiğini vurguladı. Ancak, laktoz intoleransı veya süt alerjisi olan bireylerde sindirim sorunlarına neden olabileceğini ifade etti.

Beyin tümörünü tek burun deliğinden çıkardılar Beyin tümörünü tek burun deliğinden çıkardılar

Keçi Sütü: Daha Kolay Sindirilir ve Kalp Sağlığına Katkı Sağlar

Keçi sütünün daha kolay sindirildiğini ve kalp sağlığını koruyabilen antioksidanlar içerdiğini belirten Prof. Dr. Göral, A vitamini açısından zengin olduğunu ve cilt sağlığını iyileştirebileceğini söyledi. Keçi sütünün, özellikle inek sütüne nazaran daha az alerjik yapısı olduğunu ve bebekler için anne sütüne alternatif tek gıda olduğunu ifade etti.

Süt Çeşitleri Ve Faydaları

Koyun Sütü: Yüksek Protein ve Mineral İçeriği

Koyun sütünün yüksek protein ve mineral içeriği ile dikkat çektiğini belirten Prof. Dr. Göral, demir, çinko ve B12 vitamini bakımından zengin olduğunu söyledi. Ancak, yağ oranının yüksek olabileceğini ve yağ tüketimini sınırlayanlar için dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Manda Sütü: İnek Sütünden Daha Yağlı

Manda sütünün inek sütünden iki kat daha fazla yağ içerdiğini ifade eden Prof. Dr. Göral, özellikle kalp hastaları ve yüksek kolesterolü olanların dikkatli tüketmesi gerektiğini belirtti.

Şifa olsun diye içilen ballı süt nasıl yapılmalı? Şifa olsun diye içilen ballı süt nasıl yapılmalı?

Kaynak: İHA