Dr. Esra, gebelik döneminde yaşanan hormonal ve fizyolojik değişikliklerin tiroid hormonlarını etkileyebileceğini, bu nedenle tiroid hastalığı olan veya ailesinde bu tür hastalıklar bulunan kişilerin gebelik planlarken veya gebe kaldıklarında hekimlerine başvurmalarının önemli olduğunu belirtti.

Gebeliklerin yüzde 15'i düşükle sonuçlanıyor! Gebeliklerin yüzde 15'i düşükle sonuçlanıyor!

Hamilelik sırasında tiroid hastalıklarının anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebileceğini vurgulayan Dr. Esra, özellikle guatr belirtilerinin önemsenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, tiroid hormonlarının bebeğin beyin gelişimi açısından kritik bir rol oynadığını belirterek, anne adaylarının gebelikleri süresince düzenli takip edilmeleri gerektiğini söyledi.

Uzman doktor, annede tedavi edilmeyen şiddetli hipotiroidinin bebekte beyin gelişimini olumsuz etkileyebileceğini ve doğumdan sonra hemen tanının konulmasıyla sorunların önlenebileceğini ifade etti. Gebelik planlaması yapan veya gebe kalan kişilere tiroid sağlıklarını düzenli olarak kontrol ettirmeleri ve gerekirse tedavi almaları çağrısında bulundu.

Kaynak: İHA