Hamas, Kahire'de iki gün boyunca devam eden Gazze'deki ateşkes ve karşılıklı esir takası müzakerelerinin sona erdiğini duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, "Kahire'deki müzakereler sona erdi. Hamas heyeti, hareket liderleriyle istişare etmek üzere kentten ayrılacak" ifadeleri kullanıldı.

Hamas Heyeti Cevabını İletti

Açıklamada, Hamas heyetinin Kahire'den ayrılmadan önce, anlaşma önerisi hakkında cevaplarını Mısır ve Katar'daki arabuluculara ilettiği aktarıldı. Ancak anlaşma önerisi veya verilen cevabın içeriğine ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

İsrail Görüşmelere Katılmama Kararı Aldı

Mısır ve Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı, Kahire'de dün görüşülmeye başlanmıştı. Ancak İsrail, Hamas'ın ateşkes teklifine yanıt vermeden Kahire'ye heyet göndermeyeceğini ve savaşı bitirmeyi kabul etmediğini duyurdu.

İsrail Gazze'ye Saldırıda Israr Ediyor

İsrail'in üst düzey yetkilileri, Gazze'deki savaşı sona erdirmek için karşılıklı anlaşma taleplerine rağmen, Refah'a kara saldırısı düzenlemeye devam edeceklerini tekrarlamıştı. Özellikle Başbakan Binyamin Netanyahu ve diğer üst düzey yetkililer, Gazze'nin güneyindeki sivil nüfusu etkileyebilecek saldırılara rağmen bu kararlılığını sürdürmekte.

İsrail Kabinesi İçerisindeki Anlaşmazlıklar

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Kahire'de hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakat taslağını savunduğunu açıkladı. Ancak Başbakan Netanyahu'nun çekincelerine rağmen, taslak Savaş Kabinesi'nin tüm üyeleri tarafından desteklendi.

İsrail Kabinesi'ndeki diğer yetkililer, savaşın sona ermesini umuyor ancak olası bir sızmanın müzakereleri olumsuz etkileyebileceğinden endişeleniyor.

Netanyahu: 'Refah'taki saldırı trajik bir hata' Netanyahu: 'Refah'taki saldırı trajik bir hata'

Gazze'deki İnsani Durum

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda, 24 binden fazlası kadın ve çocuk olmak üzere, 34 bini aşkın Filistinli öldü. İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım suçlamasıyla yargılanıyor. Gazze Şeridi'ndeki insani felaket ve yıkım karşısında uluslararası toplumun tepkisi giderek büyüyor.

Kaynak: Kardelen Özdemir