Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum ile bir sahur programında bir araya gelmesiyle gündeme geldi.

Fidan, Türkiye Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun cumartesi günü düzenlediği sahur programına Kurum ile katılarak katılımcıların sorularını yanıtladı. Ancak Fidan'ın, Dışişleri Bakanı olarak görev yapmasına rağmen bir belediye başkanı adayı için propaganda yapması eleştirilere neden oldu.

'İstanbul İçin Murat Kurum Gerekli' İfadeleri Tartışma Yarattı

Etkinlik sırasında Fidan, İstanbul'un deprem riskine vurgu yaparak, "Eğer İstanbul depremine millet olarak sahici bir hazırlık yapmak istiyorsak, devlet olarak refleksimizi önceden var gücümüzle göstermek istiyorsak, şu ana kadar yaşadığımız tüm felaketlerden ders aldığımızı göstermek istiyorsak, Murat Kurum'un Büyükşehir Belediye Başkanı olması gerekiyor" şeklinde ifadeler kullandı. Bu sözler, Fidan'ın Kurum'u övdüğü anlar olarak sosyal medyada paylaşıldı.

Yoksulluk artıyor çalışanların durumu ise kötüleşiyor! Yoksulluk artıyor çalışanların durumu ise kötüleşiyor!

Eleştiriler Artıyor: 'Dışişleri Bakanı Propaganda Yapmamalı'

CHP İstanbul Milletvekili ve eski Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, yaptığı bir paylaşımda, "Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı, hicap verici böyle bir propaganda faaliyeti içinde görmekten büyük üzüntü duyduğumu ve derin bir hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek isterim" ifadelerini kullandı. Ayrıca, Tan, "Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir Dışişleri Bakanı bu duruma düşmemiştir. Yazık…" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Gazeteci Ece Üner, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, "Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya gibi çoğunluğun güvendiği karizmatik figürlerin Kurum için oy istemesi AKP için orta ve uzun vadede kazanç değil kayıp..Ülke için de yazık.." ifadelerine yer verdi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz da, "Dışişleri Bakanları içeriyle dışarıyı birbirine karıştırmamalı. Dünyanın Rusya’daki terörü konuştuğu saatlerde Fidan, başka işi gücü yokmuş gibi, İstanbul’da esnafları gezip Kurum’a oy topluyor" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Tartışmalar Devam Ediyor

Hakan Fidan'ın Murat Kurum'a destek vermesi, siyasi arenada tartışmaları beraberinde getirdi. Özellikle Fidan'ın Dışişleri Bakanı olarak görev yapmasına rağmen bir belediye başkanı adayı için propaganda yapması, farklı kesimlerden eleştirilere neden oldu. Bu gelişmelerin siyasi yansımaları ve kamuoyundaki etkileri yakından takip edilmekte.

Kaynak: Haber Merkezi