AB'nin Gürcistan Delegasyonu'nun X hesabından yaptığı paylaşımda, Birliğin Gürcistan Büyükelçisi Pawel Herczynski'nin başkent Tiflis'te katıldığı etkinlikte yaptığı açıklamaya yer verildi. Herczynski, "Maalesef Gürcistan'ın AB'ye katılım süreci şimdilik durdurulmuştur." ifadelerini kullandı ve bu kararın AB Liderler Zirvesi'nde alındığını bildirdi.

Mali Yardımlar Donduruldu

Herczynski, karar kapsamında AB'nin Gürcistan'a yönelik 2024 yılı için 30 milyon avroluk mali yardımın da dondurulduğunu belirtti. "Durumun daha da kötüleşmesi halinde başka tedbirler de düşünülüyor." şeklinde konuştu. Ayrıca, "AB-Gürcistan ilişkilerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olabilecekken bu kadar düşük bir noktada olduğunu görmek üzücü." değerlendirmesinde bulundu.

Gürcistan'da Gösteriler Başladı

"Yabancı etkinin şeffaflığı" yasa tasarısının nisanda Parlamento'ya sunulmasının ardından Gürcistan'da geniş çaplı gösteriler başladı. Yasal düzenleme, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan'daki kuruluşların "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" olarak kaydolmalarını, aksi halde para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyordu.

Yasa Tasarısının Kabulü ve Veto Süreci

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi tarafından nisanda sunulan yasa tasarısı, Parlamento'da 14 Mayıs'ta yapılan oylamada kabul edildi. Ancak, 18 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili tarafından veto edildi. Tasarı, 28 Mayıs'ta yapılan oylamada 4'e karşı 84 oyla tekrar kabul edilerek Zurabişvili'nin vetosu aşıldı.

Demokrat Temsilciler Meclisi Üyeleri Bıden'ın Erken Aday İlan Edilmesine Muhalefet Edecek Demokrat Temsilciler Meclisi Üyeleri Bıden'ın Erken Aday İlan Edilmesine Muhalefet Edecek

AB Yetkililerinden Yasa İçin Geri Çekilme Çağrıları

Bu yasa, AB-Gürcistan ilişkilerini gerdi. AB yetkilileri, yasanın geri çekilmesi için birçok kez çağrıda bulundu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 24 Haziran'da yaptığı açıklamada, Gürcü hükümetinin bu politikalarına devam etmesi halinde "ülkenin AB üyeliğinin risk altında olduğu" uyarısında bulundu.

Gürcistan'ın AB Üyelik Süreci

Gürcistan, Mart 2022'de AB üyeliği için başvuruda bulunmuş ve Aralık 2023'te aday ülke statüsü verilmişti. Ancak, son gelişmeler nedeniyle bu süreç askıya alındı ve ülkenin AB üyeliği belirsiz bir geleceğe doğru sürüklendi.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR