New York'un Güvenli Bölgesinde Genç Kadın Göğsünden Bıçaklandı New York'un Güvenli Bölgesinde Genç Kadın Göğsünden Bıçaklandı

Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal ve Eastern Cape eyaletlerinde hafta sonundan itibaren etkili olan hortum felaketi, bölgede yaşamı durma noktasına getirdi. KwaZulu-Natal eyaletinde, özellikle Durban şehrinin kuzeyinde yer alan Tongaat kasabasında çok sayıda ev yıkıldı ve büyük hasar meydana geldi.

Elektrik direkleri ve ağaçlar fırtınanın şiddetiyle devrilirken, bölgede adeta savaş alanını andıran görüntüler oluştu. Yollarda da su baskınları meydana gelerek ulaşımı olumsuz etkiledi. KwaZulu-Natal Eyalet Başbakanı Nomusa Dube-Ncube, Durban ve çevresinde fırtına nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Şiddetli rüzgar ve yağışlar, altyapıda ciddi zararlara yol açarken, bölge halkı büyük mağduriyet yaşadı.

Eastern Cape Eyaleti de Hortumdan Nasibini Aldı

Eastern Cape eyaletindeki Nelson Mandela Büyükşehir Belediyesi ise hortumun ardından meydana gelen sel ile mücadele ediyor. Bu bölgede de 2 binden fazla kişi evlerinden tahliye edilmek zorunda kaldı. Belediye yetkilileri, sel felaketinde 11 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Eyaletteki altyapı ve evler, hortum ve selin etkisiyle büyük zarar gördü.

Yaşanan bu felaketin ardından yerel yönetimler ve kurtarma ekipleri, acil durum planlarını devreye sokarak afetzedelere yardım ulaştırmaya çalışıyor. Bölgedeki yetkililer, vatandaşları dikkatli olmaları ve güvenli bölgelerde kalmaları konusunda uyardı.

Kaynak: İHA