Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP), Gökhan Zan'a ilişkin gündeme gelen ses kayıtlarına yönelik yapılan incelemenin sonuç raporu kamuoyuyla paylaşıldı. TİP Milletvekili Ahmet Şık da Gökhan Zan sürecini anlattı.

Bağımsız Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Uzmanları İncelemesi

TİP Genel Merkezi'nin talebi üzerine, WhatsApp üzerinden iletilen iki video görüşmenin detaylı analizi bağımsız adli bilişim uzmanları tarafından gerçekleştirildi. Yapılan inceleme, videoların teknik özellikleri ile içeriklerinin yanı sıra olası manipülasyonlara dair değerlendirmeleri içeriyor.

Tip Gokhan Zan Uzman Mutalaasi

Videoların Orijinalliği ve İçeriği

Yayınlanan rapora göre, videoların orijinalliği korunmuş durumda ve herhangi bir kesinti ya da manipülasyon izine rastlanmamış. Ses ve görüntü manipülasyonlarıyla ilgili detaylı bir analiz yapıldı.

Konuşmaların İncelenmesi

Videolardaki konuşmaların yazıya dökümü de incelendi ve doğal bir ritim ile tonlama taşıdığı, manipülasyon bulgusuna rastlanmadığı ifade edildi. Raporda, videolardaki diyalogların potansiyel siyasi içerikleri ve tehdit unsurları konusunda doğrudan bir yorum yapılmadı; analiz, yalnızca teknik verilere odaklandı.

WhatsApp Bilgi Silme Özelliği

Raporda, WhatsApp üzerinden gönderilen videoların EXIF bilgilerinin (Görüntü kaydeden cihazlar tarafından çekilen görüntülerin içine enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası, modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan bir veri tanımlama standardı) uygulama tarafından silindiği vurgulandı.

Ne Olmuştu? 

Türkiye İşçi Partisi (TİP), eski futbolcu ve Hatayspor Teknik direktörü Gökhan Zan'ı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde Zan'ın, pazarlık yaptığına yönelik ses kaydı ortaya çıktı. Bu gelişme üzerine TİP, Gökhan Zan'ın adaylığını geri çektiğini duyurdu. Zan, ses kayıtları için 'Konuşma var ama ekleme yapılmış' dedi. Parti, Zan'ın ses kaydının gerçek olmadığına dair iddialar üzerine parti ses kayıtlarını analiz ettirdi. 

Ahmet Şık, Gökhan Zan Olayını Anlattı 

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, partisinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı için desteğini çektiği Gökhan Zan ile ilgili rapor olduğunu söyledi. Şık şunları söyledi:

'12 Şubat'ta adaylığını açıkladık. Ben kendisiyle 10 Şubat'ta tanıştım. Dürüst olayım kendisini de sevdim. 7 Mart günü Antakya adayımız Ecevit Alkan bana 'Gökhan'ın başı belada olabilir farkında mısınız? diye sordu.' Turgay Kocakaya'nın tweetinin fotoğrafını gösterdi. Aynı Gün Gökhan'a sordum. 'Bana seçim çalışmaları için sponsorluk vaadetti. Onunla ilgili bir takım konuşmalar yaptık. Ve fakat konuşmaları manipüle etmiş, kırpmış, deep fake yoluyla sahte bir kayıt üretmiş. Bana şantaj yapıyor' dedi. Gökhan Zan'dan bir para istendiği konusuna ben kaniyim açıkçası. Gökhan o süreçte 'Benden gram şüpheniz varsa hemen adaylıktan çekilebilirim' dedi. Ben kendisine inandım. 'Kendinden şüphen var mı?' diye sordum. 'Hayır' dedi. O zaman 'benim de yok' dedim. Şantaj, tehdit, haberleşmenin gizliliğini ihlalden suç duyurusunda bulunabiliriz dedik. Bunu kabul etti ancak ilginç bir şekilde Gökhan Zan bize şunu sordu: "Biz suç duyurdusunda buluduğumuzda, mahkemede bu konuşmalar vesaire konuşulur mu?" Biz"Tabii ki gelir" deyince "O zaman sadece haberleşmenin gizliliğini ihlalden suç duyurusu yapalım" yanıtı verdi. 9 Mart'ta suç duyurusunda bulunduk ama şantaj ve tehdit kısmını kendisi istemedi. Daha sonra bana Lütfü Savaş'a yakın olduğunu düşündüğüm aracılar ses kaydını getirdi. 13 Mart gecesi 5 kişinin olduğu ortamda o kaydı dinledim. Telefondan dinledim. İnanmadım Gökhan'a ait olduğuna. Ertesi gün kulaklıkla defalarca dinledim. Ve maalesef Gökhan'a ait olduğunu anladım. Durumu partiyle paylaştım. Gökhan'ı Hatay'a çağırdım. Ertesi gün 3 parti yetkilisiyle toplantı yaptık. Kaydı reddetti, deep fake dedi. Ben de 'Kayıt gerçek, ancak kesilip biçildiğini' söyledim. Spor yorumculuğu meselesini sorduk. 'Evet onu istedim' dedi. Futbol yorumculuğunun hakkı olduğuna inanarak söylüyor bunu. 'siyasete girdem meslek kariyerimi yaktım. bu benim hakkım. Tabii ki isteyeceğim' diyor. Bunu safça söylüyor. Nerede siyaset yaptığını, neyle mücadele ettiğini bile anlayamayan bir çizgiden söylüyor. Bunu duyunca ben çok şaşırdım bunu duyunca. Adli bilişim ve siber güvenlik uzmanından rapor istedik kayıtla ilgili. 27 sayfalık rapor geldi. Sonuç bölümünden okuyorum: 'Videonun kesintisiz devam ettiği, arka seslerde devamlılık olduğu, herhangi bir atlama olmadıoğı, sesin hızında beklenmeyen değişiklik veya frekansta dalgalanmalar olmadığı, tespit edilmiştir.' Benim anladığım, burada kirli ilişkilere girmeye çalışan bir ikili var. Ve bunda başarısız olunmuş anladığım kadarıyla. Her taraf denenmiş, son kertede de para kazanmayı gözüne kestirmiş olan, diğer kişiye şantaj yapmaya başlamış. Ve iş buraya kadar gelmiş... İşin tam göbeğinde yer alan biri olarak söylüyorum; Maalesef Gökhan Zan'ın iddia ettiği gibi değil ortadaki durum. Bunun için de çok üzgünüm.'

Yunusemre Belediyesi'nde lüks makam odası skandalı! Yeni başkandan açıklama Yunusemre Belediyesi'nde lüks makam odası skandalı! Yeni başkandan açıklama

Gökhan Zan şantaj ve tehdit iddialarıyla Adliye'ye başvurdu Gökhan Zan şantaj ve tehdit iddialarıyla Adliye'ye başvurdu

Kaynak: Haber Merkezi