Giresun'un Güce ilçesinde 3 yıl önce kaybolan ve "Evden kaçtı" denilerek ihbar edilen Nuran Bayram'ın cinayete kurban gittiği tespit edildi. Olayın ardından gözaltına alınan 5 kişiden 2'si tutuklandı.

Adana'da ormanı yakmıştı cezaevinde koğuşu yaktı Adana'da ormanı yakmıştı cezaevinde koğuşu yaktı

28 yaşındaki Nuran Bayram'ın 11 Haziran 2021 gecesi evden kaybolmasıyla başlayan olayın ardında büyük bir sır perdesi olduğu ortaya çıktı. Nuran Bayram'ın eşi olan Savaş Bayram, eşinin gece saatlerinde camdan atlayarak evden kaçtığına dair ihbarda bulunmuş ve bu ihbar üzerine soruşturma başlatılmıştı.

JASAT tarafından yapılan detaylı araştırmalar sonucunda karayollarındaki plaka tanıma sistemleri ve kamera kayıtları incelendi. Ardından elektronik cihazlarla tespit edilen noktalarda yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular kriminal incelemeye gönderildi. Bu süreçte Nuran Bayram'ın eşi Savaş B. ve 4 akrabası gözaltına alındı.

Mahkemeye sevk edildiler

Gözaltına alınan 5 kişi, Jandarma işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edildi. Mahkeme sonucunda Y.B. ve C.B. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ancak kayıp Nuran Bayram'ın cesedine henüz ulaşılamadı.

Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, olayın detayları ve süreci hakkında şu ifadelere yer verildi: "Mağdure N. B.'nın resmi nikâhlı eşi S.B. tarafından Güce İlçe Jandarma Komutanlığına müracaat edilerek, eşinin 11/06/2021 günü gece saatlerinde camdan atlamak suretiyle evden kaçtığına dair ihbarda bulunması üzerine soruşturma başlatıldı. Mağdurenin kaybolmadan önce en son iletişim hâlinde olduğu kişi ve durumundan şüphelenilen aile fertlerinin takibe alınmasıyla, iletişimin dinlenilmesi tedbirinin bitmesine müteâkip şüpheliler hakkında arama ve gözaltı tedbirine başvuruldu. Ayrıca bu aşamada olay gününe ait PTS ve kamera kayıtlarının incelenmesinin ardından elektronik cihaz ile tespit edilen noktalarda JASAT ekipleri tarafından yapılan kazı çalışması sonucunda elde edilen bulguların kriminal incelemeye gönderildi. Gözaltı süresinin bitmesine müteâkip şüphelilerin Tirebolu Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edildikleri, Şüphelilerden Y.B.'nin Cumhuriyet Savcısı huzurunda alınan ifadesinde, mağdure N.B.'nin öldürüldüğüne dâir anlatımlara yer vermesi üzerine olayı gerçekleştirdiği değerlendirilen şüphelilerden Y.B. ve C.B.'nin üzerlerine atılı 'kasten öldürme' suçundan sevk edildiği Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklanmalarına karar verilerek Espiye Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi. Maktülenin cesedinin bulunmasına yönelik araştırmalara ve bu minvaldeki soruşturma işlemlerinin hâlen devam ettiği, dosya hakkında gizlilik kararı bulunması nedeniyle soruşturmanın selâmeti açısından 5271 Sayılı CMK'nun 153/2. madde gereğince dosya hakkında Tirebolu Sulh Ceza Hâkimliğinden kısıtlılık kararı aldırıldığı, gerek görülmesi durumunda gelişmelerden ayrıca bilgi verileceği hususları, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün 5/2 nolu ve 153/1 nolu genelgeleri uyarınca kamuoyunun bilgisine sunulur."

Kaynak: İHA