Kamuda tasarruf önlemleri kapsamında personel servisleri için yeni bir karar alındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantıda Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi açıklandı.

Kurban Bayramı İkramiyelerinin Ne Zaman Yatacağı Açıklandı! Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar Yatacak? Kurban Bayramı İkramiyelerinin Ne Zaman Yatacağı Açıklandı! Emekli İkramiyeleri Ne Zaman Yatacak? Ne Kadar Yatacak?

Toplu Taşıma Varsa Servis Yok

Bakan Şimşek, yaptığı konuşmada kamudaki taşıt durumuna değinerek, “3 yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralama yapılmayacak. İhtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtlar tasfiye edilecek. Savunma ve güvenlik hariç, kamuda personel servisi hizmetinin toplu taşımı olan yerlerde kaldırılacak. Bütçe dışı kaynaklardan taşıt kullanımını da sıkı kurallara tabi tutulacak. Kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeili araç kullanımı yasaklanacak” şeklinde konuştu.

Kamu Personeli İçin Toplu Taşıma Kartı Geliyor

Kamuda tasarruf önlemleri çerçevesinde önemli bir adım da kamu personeli için atıldı. Bu kapsamda, büyükşehirlerdeki ilk uygulamanın hayata geçmesi beklenirken, yeni sistemin işleyişi hakkında detaylar da netlik kazanmaya başladı. Kamu personeline toplu taşıma kartı verilmesi planlanıyor. Günlük bir gidiş-bir geliş esas alınarak aylık toplu taşıma kartı verilmesinin maliyet açısından avantaj sağlayacağı ifade ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi