10-16 Nisan tarihleri arasındaki Kalp Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında, 'Kalbiniz için Bilinçlenin' seminerine ev sahipliği yaptı. Kalp sağlığıyla ilgili soruları cevaplamak üzere Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Harun Arbatlı ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aydın Yıldırım bir araya geldi.

Kanser tedavisi alan hastalarda kalp sağlığına dikkat! Kanser tedavisi alan hastalarda kalp sağlığına dikkat!

Kalp Hastalıklarında Ölüm Oranları Artıyor

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, kalp hastalıklarının ölüm oranlarının toplumda önemli bir yer tuttuğunu belirtti. Erişkinlerdeki ölüm oranlarının yaklaşık üçte birinin kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığını ifade eden Arbatlı, toplumda ciddi bir farkındalık oluşturmanın önemine vurgu yaptı.

Türkiye'de ölüm sebepleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp krizi hakkında konuşan Arbatlı, kalp krizinin damar sertliği, şeker hastalığı, stres ve sigara gibi faktörlerin birleşimiyle ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu dile getirdi. Basit önlemler alarak bu faktörlerden korunmanın mümkün olduğunu vurgulayan Arbatlı, toplumun bu konuda bilinçlenmesinin önemine değindi.

Kalp sağlığını korumanın yolları: Uzmanlar ne diyor? Kalp sağlığını korumanın yolları: Uzmanlar ne diyor?

Gençlerde Kalp Krizi Artan Bir Tehlike

Son zamanlarda gençlerde kalp krizi geçirme oranlarında artış olduğunu belirten Prof. Dr. Harun Arbatlı, bu artışın gençlerin maruz kaldığı stres ve ekonomik koşullar gibi faktörlerden kaynaklandığını ifade etti. Gençlerin hızlı yaşam tarzları ve stresli ortamlarının kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Arbatlı, gençlere daha sakin olmaları çağrısında bulundu.

Tokat'ta yaralandı Antalya'da kurtarıldı! İnanılmaz kurtuluş hikayesi Tokat'ta yaralandı Antalya'da kurtarıldı! İnanılmaz kurtuluş hikayesi

A W183286 02 Result

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aydın Yıldırım, kalp sağlığını korumak için önemli ipuçları verdi. Gün içinde en az 30 dakika yürüyüş veya aktivite yapmanın önemine vurgu yapan Yıldırım, beslenmede tuz tüketiminin azaltılması ve Akdeniz diyetine dönülmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca stresten uzak durulması ve düzenli olarak kolesterol ve tansiyon testlerinin yapılması gerektiğini söyledi.

Bilinçlendirme ve Eğitim Önemli

Türkiye'de kalp sağlığı konusunda bilincin artırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Aydın Yıldırım, obezite ve hipertansiyon gibi risk faktörlerinin önlenmesi için halkın eğitilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle koruyucu hekimliğin önemine vurgu yapan Yıldırım, hastalıkların önlenmesinin tedaviden daha etkili olduğunu vurguladı.

Sevimli dostlar kalbinizin de dostu! Evcil hayvanlarla kalp sağlığını koruma yöntemleri Sevimli dostlar kalbinizin de dostu! Evcil hayvanlarla kalp sağlığını koruma yöntemleri

Kaynak: İHA