Gelir İdaresi Başkanlığı, 2023 yılına ait vergi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini uzattı. Ayrıca, Ba-Bs formlarının ve e-Defterlerin oluşturulma ve imzalanma sürelerini de değiştirdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Satılacak fabrikaların ardından  arsalar da bitti Satılacak fabrikaların ardından arsalar da bitti

Yıllık Gelir Vergisi Beyannameleri ve Vergi Ödemeleri İçin Uzatma: Gelir İdaresi Başkanlığı, 2023 takvim yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme sürelerini ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerini uzattı. Artık, beyannamelerin verilme süresi 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar uzatıldı.

Form Ba ve Form Bs Bildirimleri: 2024/Şubat dönemine ait "Form Ba" ve "Form Bs" bildirimlerinin verilme süresi de uzatıldı. Bu bildirimler için son tarih, 5 Nisan 2024 Cuma günü olarak belirlendi.

Elektronik Defterler ve Beratların Süresi: Elektronik defter uygulamasına dâhil olanlar tarafından oluşturulması ve imzalanması gereken e-Defterlerin süresi de değiştirildi. Bu süre, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar uzatıldı ve aynı sürede Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gereken "Elektronik Defter Beratları"nın yüklenme süresi de 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar uzatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi