Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Çevik, yaptığı açıklamada, dünya genelinde önümüzdeki 10 yıl içinde en ciddi sağlık sorunlarından birinin internet bağımlılığı olacağına dikkat çekti. Çevik, Türkiye'de internet kullanımının giderek arttığını ve internet bağımlılığının sadece genç nüfusa değil, aynı zamanda orta yaş grubuna da yayıldığını belirtti.

Kanda yağ oranı yüksekliği damar iltihaplanmasına neden olur mu? Kanda yağ oranı yüksekliği damar iltihaplanmasına neden olur mu?

TUİK'in 2023 araştırmasına göre Türkiye'deki internet kullanan bireylerin oranının yüzde 87,1 olduğuna işaret eden Çevik, 'İnsanlar 'organik' bağlardan giderek uzaklaşıyor ve 'makine' üzerinden ilişkilerini yönlendiriyor. Bu durum, gelecek 10 yıl içinde en ciddi hastalıklardan biri olarak internet bağımlılığını ön plana çıkarıyor' dedi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Çevik

Uzman, internet bağımlılığının sadece bir terim olmadığını, oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve hatta 'selfie' bağımlılığı gibi alt grupların ortaya çıktığını belirtti. Bu bağımlılık türlerinin hızla gelişip ölümcül sonuçlara yol açabileceğini vurguladı. Örneğin, Muğla'da yaşanan bir selfie ölümünden sonra bölgede çekilen selfie sayısının 10 kat arttığını söyledi.

İnternet kullanımının sürekli arttığı bir ortamda, Uzm. Dr. Çevik, internet bağımlılığının belirtilerini şu şekilde sıraladı: 'Güne internetle başlama, günde 4-5 saatten fazla internet kullanımı, her an fotoğraf paylaşma düşüncesi, iş, ilişki veya sosyal hayatın aksatılması.' Eğer birey bu belirtileri yaşıyorsa, Uzm. Dr. Çevik, terapi sürecine girmenin düşünülebileceğini belirtti.

Uzmanlardan çocuklar için ekransız tatil uyarısı! Uzmanlardan çocuklar için ekransız tatil uyarısı!

Kaynak: İHA