Beyin tümörleri, beyin içinde veya çevresinde gelişen anormal hücre büyümeleri olarak tanımlanır. Bu tür tümörler her yaş grubunda görülebilir. Yapılan araştırmalar, toplumda bu tümörlerin görülme sıklığının 100 binde 3 ila 5 arasında olduğunu göstermektedir.

Adana'da 15 kez kan verdi 2 hastaya can oldu! Adana'da 15 kez kan verdi 2 hastaya can oldu!

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Karkucak, beyin tümörlerinin belirtileri hakkında uyarılarda bulundu. Baş ağrısı, bulantı, kusma, kol ve bacakta güçsüzlük en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır. Opr. Dr. Karkucak, 'Geçmeyen ve uzun süren baş ağrıları varsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. İlerleyen evrelerde şuurda bulanıklık, kişilik değişiklikleri, kol ve bacakta güçsüzlükle birlikte tek başına hareket edememe durumu olabilir' dedi.

Beyin Tümörü Erken Teşhis Edilebilir mi?

Opr. Dr. Karkucak, erken teşhisin hayati önemini vurgulayarak şunları söyledi: 'Konuşma bozukluğu, duyma problemleri gibi belirtiler de görülebilir. Beyin tümörlerinde görüntüleme yapıldıktan sonra, kontrastlı beyin manyetik rezonans görüntüleme (MR) ile cerrahi karar verilirse cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Cerrahi tedavinin ardından güç kaybı veya defisit yoksa fizik tedavi gerekmeyebilir. Patolojik sonuca göre radyoterapi veya kemoterapi gibi ek tedaviler gerekebilir. Yeni tıbbi teknolojilerle tanı ve tedavide önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Unutmayalım ki erken teşhis hayati önem taşır.'

Beyin tümörünü tek burun deliğinden çıkardılar Beyin tümörünü tek burun deliğinden çıkardılar

Kaynak: İHA