İsrail ordusunun 7 Ekim tarihinde başlattığı ve 85 gündür devam eden saldırılar, Gazze Şeridi'nde yaşayan binlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve milyonlarca Filistinlinin yerinden edilmesine neden oluyor.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan açıklamada, Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sayısının 657 bini aştığı belirtildi.

Gazze'ye Ölüm Yağdıran İsrail Filistinlileri Böyle Göçe Zorluyor

Saldırıların sık sık yaşandığı Maghazi, Nuseyrat ve Bureij Mülteci Kampları'nda yaşayan binlerce Filistinli, saldırılardan kaçarak eşyalarını araçlara yükleyerek güneydeki Refah şehrine göç etmek zorunda kalıyor.

Gazze'ye Ölüm Yağdıran İsrail Filistinlileri Böyle Göçe Zorluyor

UNRWA'nın açıklamasında, yerinden edilmiş Filistinlilerin büyük bir kısmının barınacak yerinin olmadığı vurgulanırken, İsrail işgali nedeniyle zorla yerinden edilen 150 binden fazla kişinin gidecek yer bulamadığı ifade edildi. Ayrıca, sağlıklı gıda ve temiz su gibi temel ihtiyaçlardan yoksun kalan Filistinlilerin, aşırı soğuk ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle daha da zorlu şartlarda yaşadığı belirtildi. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve Filistinlilerin maruz kaldığı zorluklar, bölgedeki insani krizi derinleştiriyor.

Kaynak: İHA