Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze Şeridi'ndeki sağlık tesislerinin durumuna dair endişelerini dile getirdi. İsrail'in 76 gündür devam eden saldırıları sonucunda bölgedeki Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesi'nin elektrik, yakıt, su, gıda ve tıbbi malzemelerin tükenmesi nedeniyle ameliyatları durdurduğunu belirtti. DSÖ ve BM heyetinin bölgede yaptığı incelemeler sonucunda hastanelere ilaç, serum ve malzeme teslimatı gerçekleştirildi ancak sağlık tesislerindeki hasarın büyük olduğu ifade edildi.

DSÖ Genel Direktörü, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Al Ahli Arab (Baptist) Hastanesi'nin acil bakıma ihtiyaç duyan hastalarla dolu olduğunu ve hastanenin avlusunda şerefli bir şekilde defnedilemeyen cesetlerin yan yana dizildiğini belirtti. Elektrik, yakıt, su, gıda ve tıbbi malzemelerin tükenmesi ve uzman doktor eksikliği nedeniyle hastanede ameliyatların durduğunu söyleyen Ghebreyesus, bölgede sadece 4 hastanenin minimum düzeyde faaliyet gösterdiğini ifade etti.

Gazze Şeridi’nin Kuzeyinde Minimum Düzeyde Faaliyet Gösteren 4 Hastane Kaldı2

Gökdelende Yangın! 15 Kişi Hayatını Kaybetti Gökdelende Yangın! 15 Kişi Hayatını Kaybetti

İNSANİ ATEŞKESE İHTİYAÇ VAR 

DSÖ'nün bölgedeki sağlık tesislerinin ihtiyaçlarını karşılamak için çaba harcamaya devam edeceğini belirten Ghebreyesus, ancak ilaçlar ve diğer temel ihtiyaçlar olmadan hastaların yavaş ve acı içinde öleceğine dikkat çekti. Sağlık tesislerinin güçlendirilmesi ve yaralılara temel bakımın sağlanabilmesi için ateşkesin önemine vurgu yapan Ghebreyesus, insani ateşkese ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kaynak: İHA